Zirvede Haber

İYİ Parti Grup Başkanı’ndan TBMM’ye Olağanüstü Toplantı Çağrısı…

İYİ Parti Grup Başkanı’ndan TBMM’ye Olağanüstü Toplantı Çağrısı…

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı binasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Tatlıoğlu, günlerdir söndürülemeyen yangınlar nedeniyle Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırırken, bir başka yangının da ekonomide olduğunu söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Bursa’da gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Tatlıoğlu’nun ana gündem başlığı ise ülkede hala devam eden yangınlar oldu. Türkiye’nin yandığını söyleyen Tatlıoğlu, İYİ Parti olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzük 7. maddenin Meclis Başkanı’na verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde Başkan Mustafa Şentop’u Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırmasını istediklerini söyledi.

İçinde bulunulan durumun bir milli felaket olduğunu, yüz bin hektarı aşkın ormanın yandığını ve can kaybının dokuza yükseldiğini söyleyen Tatlıoğlu, “Eğer bugün toplanamayacaksa Türkiye Büyük Millet Meclisi, ne gün toplanmalıdır? Bu nedenle toplanmayacaksa da hangi nedenle toplanmalıdır? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletin vekilleri acilen bu konuyla ilgili toplanmalı ve ortak bir komisyonla bu meseleyle ilgili eksikler ve yarın için ne yapılabilmeliyi konuşmalıdır.” dedi.

Yangında uçak yok demek, savaşa barutsuz girmek gibidir

İki yıl önce İzmir’de yaşanan yangınlar nedeniyle yangın söndürme uçaklarıyla ilgili ciddi tartışmalar olduğunu hatırlatan Tatlıoğlu, “Tekrar ediyorum, iki sene önce tartışılmasına rağmen iki sene sonra gördük ki Türkiye sıfır uçakla yangın söndürme mücadelesindedir. Halbuki günümüzde orman yangınlarında uçak yok demek, bir savaşa barutsuz girmek gibidir ve büyük bir eksikliktir.” sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.

Bu kadar cehalet ancak eğitimle mümkün olur

Birkaç gündür hem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hem de Türkiye’yi yönetenleri izlediğimizi söyleyen Tatlıoğlu, söyleyeceklerinin yalnızca ‘Bu kadar cehalet ancak eğitimle mümkündür” olduğunu ifade ederken, sorunun ise milletten kopmakla ilgili olduğunun altını çizdi.

Sarayın bir uçağıyla, 40 tane yangın söndürme uçağı alınır

Yangınlarla beraber ülke gündemine tekrar giren ve Saray’a ait uçakları hatırlatan Tatlıoğlu, “Sarayın emrine amade sayıları on üçü geçtiği söylenen uçakların bir tanesi, ortalama fiyatla kırk tane yangın söndürme uçağı ediyor. En pahalısında, günün en yüksek teknolojisinden olsa, on beş tane yangın söndürme uçağı ediyor. Bugün Türkiye’ye Avrupa’dan, 1 Hırvatistan’dan 2 tane de İspanya’dan yangın söndürme uçağı inmiş ve İspanya’dan inenlerin benzerleri Türk Hava Kurumu’nun ve Türkiye’nin hangarlarında yatmakta. Bu nedenle milletimiz hem malını kaybediyor hem de canını kaybediyor. Diğer taraftan da yangın söndürmeye uğraşıyor.” şeklinde konuştu.

Bir yangın da ekonomide 

Konuşmasında ekonomiye dair de konuşan Tatlıoğlu, bir başka yangının da ekonomide olduğunu söyledi. 27 OECD ülkesinin ortalama yıllık enflasyonu 2.6, Türkiye’nin temmuz enflasyonunun ise 1.80 olduğunu söyleyen Tatlıoğlu, Türkiye’nin gelişmiş ülkelerin 8 katı, kendine benzeyen gelişmekte olan ülkelerin 5 katı yüksekliğinde enflasyon oranına sahip olduğunu açıkladı.

Tatlıoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“ENAG’ın -Türkiye’de çok saygın bir akademik çalışma grubudur, enflasyon araştırma grubudur- temmuz enflasyonu 4,89’dur. Ve bu anlamda Türkiye’de enflasyon yaklaşık yüzde 40’lara dayanmış durumdadır. Bütün bunlarla beraber, orta ve dar gelirli grupların enflasyon rakamları Türkiye’de, orta ve dar gelirlinin hayat pahalılığını ve hayatını idame ettirmelerinin nasıl bir cendereye dönüştüğünü görmekteyiz.”

Korunan tek şey Erdoğan’ın iktidar koltuğu 

Bugün genel olarak bakıldığında ne ormanları ne kadınları ne gençleri ne de vatandaşları koruyamadıklarını söyleyen Tatlıoğlu, bu nedenle de Türkiye’nin bu siyasal iklimini en kısa sürede değiştirmek gerektiğine inandıklarını söyledi.

Tatlıoğlu; “Ormanlarımız yanıyor, ekonomimiz yanıyor, canımız yanıyor ve Türkiye bu siyasal iklimi değiştirerek bir nefes almak istiyor.”

Türkiye’nin güneyinde çıkan yangınlar nedeniyle İYİ Parti olarak TBBM’yi olağanüstü toplantıya çağıran Tatlıoğlu, “İçinde bulunduğumuz durumun bir tek ana başlığı var, Türkiye yanıyor. Bini geçen noktada 100 bin hektarın üzerinde orman, tabiat varlığımız yandı, 9’a yükselen can kaybımız var. TBMM bu durumda toplanmayacaksa hangi durumda toplanacak? Milletin vekilleri bu meseleyle ilgili konuşmalıdır. Türkiye bir daha böyle bir felaketle karşı karşıya kalırsa her anlamda hazırlıklı olmalıdır. Meclise, orman kundaklamanın terör eylemi sayılacağı kanun teklifini sunacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ