SİYASET 

Yenişehir Ovasını Yok Etmek Üzeresiniz!

Sosyal Medyada Paylaş

“Acil Müdahale olmazsa Yenişehir Ovası’nı kaybedebiliriz.” Bu sözler İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel’e ait. Başkan Özel; Bursa’da yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin en önemli tarımsal üretim merkezlerinin başında gelen, yaş sebze meyve üretim kapasitesi ile hem yurtiçi hem de yurtdışına önemli oranda ticaret gerçekleştiren Yenişehir Ovası, yöneticilerinin vurdumduymazlığı yüzünden göz göre göre yok oluyor.

Kocasu’dan sulama yapan Yenişehirli çiftçilerin şikâyetleri üzerine İYİ Parti Yenişehir İlçe Teşkilatı olarak son bir aydır inceleme ve araştırmalar yapıyoruz. Gördüklerimiz ve yaşadıklarımızı ifade etmekte güçlük çekiyorum. Acilen müdahale edilmezse beş yıla kalmaz hem Yenişehir ovası yok olacak hem de üretim tamamen bitecek.

Kocasuyu zehirleyen bir firmayı tespit ettik

Yaptığımız incelemelerde Kocasu’yu besleyen derelere kimyasal atıklarını boşaltan bir firmayı da tespit ettik önümüzde ki günlerde Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Yaklaşık 135.000 dönüm verimli tarım arazisi insan ve çevre sağlığı için son derece zehirli sularla sulanıyor. Başta sılajlık ve tohumluk mısır, biber, buğday, taze fasulye ve domates üretiminde Marmara bölgesinde öncü olan bu bölgeyi besleyen derelerden adeta zehir akıyor. Kocasuyu zehirleyen firmalar hiç bir şey yokmuş gibi hayatlarına devam ediyor. Burada en büyük sorumluluk bu çevre katliamına göz yuman, denetlemeyen ve sessiz kalan ilçe yöneticilerinindir.

Damlamalardan adeta lağım akıyor.

Büyükşehir Meclis Üyeliği döneminde 2014 yılında Tarım ve Hayvancılık Komisyonuna 2016 yılında ise Çevre ve Sağlık Komisyonuna Boğazköy Barajında suyun kirliliği ile ilgili ayrı ayrı önergeler vermiştim. Her iki komisyon raporunda İnegöl’de ki sanayi kuruluşlarının atıkları için filtre takmaları gerektiğini bunun kesinlikle denetlenmesi gerektiği vurgulanmasına rağmen Boğazköy’den gelen su da ki ağır metaller ve pislikler Yenişehir ovasında ki ürünleri gözle görülür bir şekilde yok ediyor.
Üreticilerimiz ile bir mısır tarlasında yaptığımız incelemede sulama damlamalarının içinden lağımı andıran çok kötü kokusu olan çamur biriktiğine ve damlamaları tıkadığına şahit olduk. Boğazköy barajından gelen bu su ile mısırlar hastalık kapıyor

Tüm Kurumları Kocasu’da çözüm için seferberliğe çağırıyoruz…

Yenişehir Ovasında ki 25 köyün sulamasını sağlayan Boğazköy Barajı’ndan Kocasu’ya zehirli ve kimyasallarla dolu su aktığını ve her yıl defalarca balık ölümlerinin yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Boğazköy barajını ve Kocasuyu kirletenlerin en ağır cezayı almaları gerekiyor. Yenişehir ülkemizin en önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri. Kocasu binlerce dönüm araziye can veren bir yer. Buradan sulanan ürünler Türkiye’nin her noktasına gidip vatandaşlarımızın sofralarına giriyor. Bu bilgiler ışığında başta Yenişehir ve İnegöl Belediyelerini, Bursa Büyükşehir Belediyesini, Bursa Valiliğini, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini duyarlı vatandaşlarımız ve Yenişehirli üreticilerimiz adına Kocasu için seferberlik ilan etmeye çağırıyoruz.” dedi.

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares