MANŞET 

FETÖ’yü Bitireceğiz! Operasyona Hazırlanıyoruz!

Sosyal Medyada Paylaş

Süleyman Soylu: FETÖ’ye yönelik büyük bir operasyon hazırlıyoruz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakanlığının 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
 
Göç meselesinin 21. yüzyılın en yakıcı olaylarından biri olduğunu dile getiren Soylu, bugün ciddi bir göçle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
 
Afganistan, Pakistan, Suriye, Irak, Libya, Fas ve Sudan’ın bugünkü geldiği durumda Türkiye’nin herhangi bir dahlinin olmadığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
 
“Afganistan, Pakistan, bunlar bizim kardeşlerimiz. Bunlar kurtuluş mücadelemizde bize yardım eden insanlar. Bu yıl 85 bin Afganlı kardeşimizi ülkelerine gönderdik. Türkiye’den deport ediyoruz. O insanların bize bakışları nasıl? Dün bize kolundaki bileziklerini gönderen insanlar, dün bizim özgürlüğümüz, bağımsızlığımız için dua eden insanları biz zor da olsa, içimiz de acısa geri gönderiyoruz.”
 
Yabancı terörist savaşçıların ülkelerine gönderildiğini anımsatan Soylu, şöyle konuştu:
 
“Bizim ülkemiz sizin oteliniz mi? Böyle bir şey söz konusu mu? Ayağa kalktılar, vatandaşlıktan çıkarmaya çalıştılar. Nasıl kabul ettiler peki. Çünkü bizim elimizdeki insanlar ve kanıtlar, uluslararası belgeler o kadar kuvvetliydi ki birebir muhataplarımızla görüştük, bizatihi ben görüştüm. Birleşmiş Milletler kararları, Avrupa Birliği ile imzaladığımız geri kabul anlaşmaları, Avrupa Birliği İnsan Hakları Evrensel Bildirileri… Bütün bunların tamamında biz en sağlamdık. ‘Dünyaya rezil ederiz sizi.’ dedik. Sakın burada herhangi bir durum ortaya koymayın. Bunları almak zorundasınız, bunu nasıl alacağınızı derleyin tasarlayın. Göndermeye de başladık, göndereceğiz de. Türkiye’nin buradaki eli sağlamdır.”
 
“BÜYÜK OPERASYON HAZIRLIYORUZ”
 
FETÖ üzerine kararlılıkla gittiklerini söyleyen Soylu, şu ifadeleri kullandı:
 
“Şu anda FETÖ’ye yönelik büyük bir operasyon hazırlıyoruz. Ben, onların bu noktada olabileceğini, tekrar böyle bir noktaya gelebileceğini düşünüyor değildim ancak ortaya çıkardığımız operasyonu kamuoyu gördüğü zaman benimle aynı kanaate sahip olacaktır. Terörist başı FETÖ, orada durduğu sürece, Amerika tarafından muhafaza edildiği sürece, Amerika’nın etkisinde bulundurduğu ülkeler, Avrupa’nın bulundurduğu ülkeler, bu hali devam ettirdiği ve onları koruyup kolladığı sürece, ‘FETÖ tehlikesi bitti’ demek zavallılıktır.”
 
“Alevi evlerinin işaretlendiği” iddiaları üzerine Soylu, “Çocuklar tarafından yapıldığını, kamera kayıtları da var bizde, burada. Çocuklar gelmişler, oradaki müziğin fazla çalması sebebiyle evi o zannetmişler, işaretleyip geçmişler. 9-10 yaşında ufacık çocuklar.” cevabını verdi.
 
Bakan Soylu, havaya rastgele ateş açılmasının engellenmesine yönelik yayımlanan genelgeyle ilgili soruyu, “2016’da bu konuda mağdur sayısı 422, 2017’de 310, 2018’de 382, bu yılın 10 ayında mağdur sayısı 253. Aynı zamanda bu konuda da müdahale oranımız daha da yükselmiş.” şeklinde yanıtladı.
 
Polis ve jandarma sorumluluk bölgesindeki son 5 yıllık silah ruhsatları sayısını açıklayan Soylu, “2015’te toplam 139 bin 436 ruhsat verilmiş, 2016’da 123 bin, 2017’de 156 bin, geçen yıl 159 bin, bu yıl 112 bin. Yani orada da bir denge ve düşüş görülmektedir.” dedi.
 
Yaklaşık 40 yıldır PKK ideolojisinin, Türkiye’yi kardeşliğinden ve istikametinden ayırmaya çalıştığını belirten Soylu, bu konuda bazı kesimlerin meseleyi başka taraflara çekme çabası içinde olduklarını ifade etti.
 
Soylu, “Terör hesabını Kandil’den sorun” diyenlere “Biz hesabını soruyoruz. Allah’a ve millete yeminimizdir, Murat Karayılan lime lime olacak” dedi.
 
Soylu, Ankara’da Hacı Bayram Camisi arkasında IŞİD’in örgütlendiği ve IŞİD’li İlhami Balı’nın Ankara’da bir otelde kaldığı iddialarının “tezvirat ve dedikodu”dan ibaret olduğunu söyledi.
 
Bakanlığına bu yıl gelen soru önergesi sayısının 2 bin 198 olduğunu ifade eden Soylu, her birine 10 dakika ayırması halinde 1,5 aylık mesaisini bu iş için harcayacağını dile getirdi.
 
“MAHKEMENİN KARARINI BEKLEYELİM”
 
Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin soru üzerine Soylu, şunları kaydetti:
 
“Adli tıp karar vermiş, diyor ki ‘bu düşmedir.’ Ayrıca mülkiye başmüfettişinin genel kanaati, genel yorumu ‘düşme’dir. Mahkeme sonuçlanacak, babanın bugüne kadar iddia ettiği hiçbir bulguyla karşı karşıya kalmadık. Rabia Naz Vatan’ın ölümü başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerini araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonunun kurulması da başka bir tartışma alanıdır. Yürüyen bir mahkemede bir meclis komisyonunun kurulması konusu her zaman buranın tartışma alanıdır. Anayasa ile ne kadar bağdaşır, bağdaşmaz, mahkeme karar verecek. Mahkeme, belli safahata kadar getirmiş ve tamamlayacak. Mahkemenin tamamlayacağı işi hep beraber görelim.”
Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares