Zirvede Haber

Hasan Karabulut yazdı; Bozbey ve Aktaş’a oy vereceklerin okuması gereken bir yazı

Hasan Karabulut yazdı; Bozbey ve Aktaş’a oy vereceklerin okuması gereken bir yazı

Köşe yazarımız Hasan Karabulut makalesinde;

Bugün size büyük bir iddiadan bahsedeceğim.

Bir araştırma yaptığınızda 2019’daki yerel seçimdeAk Parti adayı Alinur Aktaş’ın 892 292, CHP’nin adayı Mustafa Bozbey’in 851 360 oy aldığını küçük bir farkla cumhur ittifakı adayı Aktaş’ın seçimi kazandığının ilan edildiğini göreceksiniz.

Peki böyle mi oldu dersiniz!

Öyle bir bilgi verildi ki bize aslında tam tersi bir durum oluşmuş seçim sonuçlarında!

Aslında seçim sonunda Mustafa Bozbey oyları ağır basıp seçimi kazanan taraf iken, Ak Partili bir takım yetkililer oyları ‘devşirerek’ kamu oyuna ilan edilen rakamlarla Alinur Aktaş’ın seçim zaferi ilan edilmiş.

Tam 53 Bin oy devşirilmiş!

Matematiğine bir bakalım isterseniz.

Devşirilen 53 Bin oyu Bozbey’in hanesine yazdığınızda 904 360 oya, 839 292 Aktaş’a oy tablosuyla karşılaşılıyor.

Bu tablo ise Bursa Büyükşehir seçimini cumhur ittifakı adayı Alinur Aktaş’ın değil millet ittifakı adayı Mustafa Bozbey’in kazanmış olduğunu ortaya koyuyor.

Akla deli sorular geliyor!

Bir dakika Ya!

N’oluyoruz!

Neden Bursa!

Niçin Alinur Aktaş!

Ve!

Ne zaman ‘Her şey daha güzel olacak Mustafa!’

Bursa ‘Gülümseyebilecek mi Mustafa!’

2019’da aslında böyle bir sonuç varken tablonun niçin devşirildiğini anlamak oldukça güç.

Bursa ‘gülümsemek’ istemiş, oyunu da bu minvalde kullanmış, ancak oylar devşirilerek bir güç Alinur Aktaş’ı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ilan etmiş. Seçim kurulu bile itiraz süreci bitmeden önce Alinur Aktaş’a mazbatasını teslim etmişti. Cumhur ittifakı açısından değerlendirildiğinde Bursa’da az bir farkla da olsa büyük bir zafer elde edilmişti. Kazanan ilan edilen tarafın mutmain olması gayet doğal!

Peki Mustafa Bozbey yaşananlar karşısında ne yapmıştı?

Tabi seçimi kazandığını bilip eli kolu bağlı oturmak olmazdı!

Seçim kuruluna bir dilekçe verildi.

Tedbir talebinde bulunulan dilekçede, “Öncelikle seçim sonuçlarına itiraz süreleri bitmeden Bursa Büyükşehir Belediyesi AK Parti adayı Alinur Aktaş’a verilen mazbatanın işleminin yürütmesinin tedbiren durdurulmasına, Yüksek Seçim Kuruluna yaptığımız itirazın sonuçlanmasının beklenmesine karar verilmesini talep ederiz.”denildi.

Dilekçede: “Sayın İl Seçim Kurulu, iddialarımızın soyut olduğu ve sandık sonuç tutanaklarında aksini ispatlayacak delil olmadığından (!) başvurumuzu reddetmiştir. Basından ve mensubu olduğumuz parti örgütlerinden öğrendiğimiz üzere; İstanbul’da Şile, Bayrampaşa 1, Ataşehir 2, Ümraniye 3, Fatih 1, 2 ve 3, Maltepe, Sancaktepe, Ümraniye ve diğer seçim kurulları, tüm geçersiz oyların hatta bazı ilçelerde tüm oyların, sonuç tutanaklarında herhangi bir şerh ya da şikayet olmaksızın yeniden sayılmasına karar vermiştir. Bu İlçe Seçim Kurul kararları ve YSK’nın daha önceki İl Seçim Kurulu’na sunduğumuz kararlarında görüleceği üzere YSK tarafından onanmıştır. Hukuk aynı konuda iki farklı karar veremez. Buna göre ya İstanbul seçim bölgesindeki sayımlar iptal edilmeli ya da Bursa seçim bölgesinde de oylar yeniden sayılmalıdır.” Talepleri doğrultusunda verilecek kararın Bursa kamuoyu vicdanını rahatlatacağına dikkati çekilen dilekçede, “Diğer yandan ‘Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nde bulunan askeri lise öğrencilerinin seçimlerde oy kullanamayacakları yasada açık belirtilmişken, buradaki öğrencilerin oy kullandığını tespit etmiş bulunmaktayız. Bu yasaya aykırı durumun tespit edilerek seçimlerin yenilenmesi gerekmektedir.” değerlendirilmesinde bulunuldu. Dilekçede, geçersiz sayılan oyların gerekçesi tutanakta belirtilmediği için geçersiz oyların yeniden sayılmasına, birleştirme tutanaklarında var olan maddi hataların düzeltilmesine, tüm bu hususların sonucu doğrudan etkileyecek olması nedeniyle oyların yeniden sayılmasına karar verilmesi talep edildi.

Devşirilen oylar işe yaramıştı!

Bozbey bunlarla uğraşırken Aktaş mazbatasını çoktan almıştı.

Daha sonra seçim sonuçlarını etkileyecek bir girişim ve değişim olmadı.

Millet ittifakı ve CHP seçimi kazanmışken masada kaybetmişti. Oysa sandıkta millet ittifakı müşahitleri bulunuyordu. Ellerindeki resmi sandık tutanaklarıyla itiraz etme hakları vardı. Bu itiraza ne ilçe ne il ne de YSK red cevabı veremez.

Neden defter kapatıldı.

Seçimi kazanan millet ittifakı, CHP ve Mustafa Bozbey nasıl ikna edildi. Kirli işler gibi kokular var bu işte!

İki tarafa da sormak istiyorum! Birisi hak etmediği halde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Alinur Aktaş, öte yandan, ardında duran Bursa seçmeninin, kendisini destekleyip oyunu veren ve seçimi kazanmasını sağlayan Mustafa Bozbey!

Hak etmeyen bir başkan! Seçmenini yolda satan bir diğer başkan!

Ya Mustafa Bozbey’e oy vererek ‘gülümsemek’ isteyen Bursa seçmeni!

Hemşerilerinizi hiç düşünmediniz mi?

Akıllara durgunluk veren bu yaşananlardan tam beş yıl sonra aynı ikili tekrar adaylar. Seçmenin sorma hakkı yok mu, ‘biz niçin seçim yapıyoruz!’

Birisi devşirme oylarla koltuğa oturmuş Alinur Aktaş diğeri Bursa seçmenini yarı yolda bırakmış Mustafa Bozbey. Tabi bu iki aday allanıp pullanıp yandaş medya mensupları tarafından servis edilen isimler. Bursa’yı yönetmeye talip diğer adayların da en az iki aday kadar değerli olduğunu düşünüyorum. Her birisi de Bursa’da karşılığı olan isimler. Sadece allanıp pullanmamışlar.

Yakın geçmişte yaşananlardan sonra Bursa seçmenine sormak istiyorum.

Haydi onlar yaşananlara rağmen tekrar Bursalı hemşehrilerimizin karşısına çıkabiliyorlar.

Beş sene önce devşirme oylarla hak etmeden başkanlık koltuğuna oturan Alinur Aktaş’a, seçmenin kendisine güvenerek oy verdiği fakat yolda bıraktığı, dik duramayan Mustafa Bozbey’e nasıl oy vereceksiniz.

Bahsettiğim iddiaları bize anlatan hali hazırda Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan bir isim. Takdir edeceksiniz isminin açıklanmasını istemiyor. Ancak devşirilen’ 53 Bin oyda pay sahibi olanları biliyor. Ve ekliyor, ‘seçimi hangisi kazanırsa kazansın Faruk Çelik kazanmış olur.’

Beş yıl sonra ikinci kez karşı karşıya olan Bozbey ve Aktaş’a bu iddiaları okuduktan sonra vicdan sahibi seçmen nasıl oy verecek merak ediyorum!

Gelelim günümüz sorusuna!

Aynı film vizyona tekrar girer mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ