Zirvede Haber

Ayakkabı Sektörünün İstihdam Çağrısına İşitme Engelliler Federasyonu Kulak Verdi!

Ayakkabı Sektörünün İstihdam Çağrısına İşitme Engelliler Federasyonu Kulak Verdi!

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD)’nin geçtiğimiz günlerde ayakkabı sektöründe oluşan yoğun talebi karşılamak üzere 150 bin kişilik ek istihdama ihtiyaç duyulduğunu açıklamasının ardından, İşitme Engelliler Federasyonu bu çağrıya yanıt verdi.

İki kurumu ortak bir faydada birleştirecek olan projenin, ilk etapta işitme ya da konuşma engelli olan 7 bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlaması planlanıyor.

Pilot şehir İstanbul’dan Türkiye geneline yayılması planlanıyor

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten, “Şu anda ciddi şekilde bir işçilik sorunu yaşıyoruz. Üretimimizi arttırmamız gerekiyor. Ancak çalışacak işçi konusunda sektör olarak özellikle ara eleman konusunda sıkıntı çekiyoruz” diye ifade etti. İçten,  “Ayakkabı sanayi emek yoğun ve iş gücüne dayalı bir sektördür. Bu nedenle iş gücünü ivedilikle arttırmamız gerekiyor. Sektörün 150 bin elemana ihtiyacı var. Son dönemde özellikle ara eleman sorununu çözecek projeler geliştirmek üzere çalışıyoruz ve bu noktada devletimizden de destek bekliyoruz. Bizim en önemli projemiz ev kadınlarını sektörün içerisine çekip istihdama dahil etmektir” diye yaptığı açıklamayı hatırlattı.

İçten, “Bu nedenle de Ekim ayında kamuoyuna bir çağrı yaptık ve 150 bin kişilik istihdama ihtiyaç duyulduğunu belirttik. Tam da bu aşamada İşitme Engelliler Federasyonu çağrımıza yanıt verdi” dedi. “İstanbul’un pilot şehir olarak seçildiği ve projenin devamında tüm Türkiye’ye yayılmasının hedeflendiğini” belirten Berke İçten,  “Hem ara eleman hem de kalifiye ve usta eleman yetiştirmek üzere saya dikiminden, montaja kadar ayakkabı üretimi için gerekli olan tüm aşamalarda çalışacak personele ihtiyacımız olacak” dedi.

“Ayakkabı sektörü olarak engelleri birlikte aşacağız”

“TASD olarak hem çalışan hem sektör işverenlerimiz arasında federasyonun da desteği ile köprü vazifesi görmeyi planlıyoruz. İŞKUR desteğini almayı hedeflediğimiz projede ülkemizde yaşayan engelliler arasında en büyük kısmı oluşturan, yaklaşık 4 milyonun üzerinde duyma ve konuşma yeteneğinden yoksun, işitme engelli vatandaşlarımızdan en azından bir kısmını sektörümüze kazandırabilmeyi istiyoruz” dedi.

Berke İçten ”Bu projede bizimle yol arkadaşı olacak İşitme Engelliler Federasyonu’nun yetkililerine ayrıca çok teşekkür etmek istiyorum. İşitme engelliler için iletişim başta olmak üzere tüm engelleri olabildiğince ortadan kaldırmak üzere hemen her alanda hizmet vermeyi, ve toplumda engelli bilincini artırarak toplumsal farkındalık yaratmayı hedefleyen bu büyük federasyonla birlikte böyle bir projede yer alacağımız için oldukça mutluyuz” dedi.

Berke İçten son olarak “Devletimizden ayakkabı sektörüne uzun vadede kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla yeni meslek liselerinin ve üniversitelerde de ayakkabı mühendisliği bölümlerinin açılması konusunda desteklerini bekliyoruz” diyerek bir kez daha çağrıda bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ