MANŞET 

Erdoğan ile Aliyev Azerbaycan’ın büyük zaferini kutladı

Sosyal Medyada Paylaş

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da elde ettiği zafer dolayısıyla başkent Bakü’de zafer kutlaması düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı askeri geçit töreninde Türk askerleri de yer aldı. Törende konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmış olması, mücadelenin bittiği anlamına asla gelmiyor” açıklamasını yaptı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev de, ”Bu görüntü bizim dostluğumuzu gösteriyor. Türkiye Azerbaycan’a desteğini hiçbir zaman esirgemedi” dedi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bugün, Azadlık Meydanı’nda zafer kutlaması düzenleniyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk askerleri de Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi nedeniyle düzenlediği törene katıldı.

Tören öncesinde Azerbaycan milli lideri Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehitlikteki deftere yazı yazdı.

Erdoğan, ”Aziz Şehitlerimiz, Bugün, ebedi istirahatgâhınızda aziz hatıralarınızı rahmetle yâd ederken, can Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının azatlığının bizlere yaşattığı gururu ve sevinci yüreklerimizin en derininde hissediyoruz. 27 Eylül 2020 sabahı başlayan Vatan Muharebesini 44 gün içinde şerefli bir zaferle taçlandıran Azerbaycan ile kardeşliğimiz, bıraktığınız mirastan güç alarak ilelebet payidar kalacaktır. Ruhunuz şad olsun” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karabağ zaferi kutlamasında konuştu. Erdoğan, Azerbaycan’ın 44 günlük destansı bir mücadele verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları da söyledi:

Bu zafer gününde sizinle olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyor, kardeşim İlham Aliyev’e teşekkür ediyorum. 44 günde şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.

Azerbaycan, kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliği altında inşallah destan yazmaya devam edecektir.

Azerbaycan’ın topraklarını işgalden kurtarmış olması, mücadelenin bittiği anlamına asla gelmiyor”

Savaş hukuku ağır biçimde ihlal edilmiş, insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Her mecrada bunun hesabını sormak boynumuzun borcudur.

Ermeni yöneticiler halkın kaynaklarını Azerbaycan’ın topraklarını işgal altında tutabilmek için harcamıştır.

Dağlık Karabağ’a yıkım, katliam, gözyaşından başka bir şey getirmeyenlerin artık akıllarını başlarına toplaması gerekiyor.

Batılı emperyalistlerin gaz vermesiyle bir yere varılmayacağı görülmeli, ilişkiler yeniden ele alınmalıdır.

”BİZİM DOSTLUĞUMUZU GÖSTERİYOR”

Törende konuşma yapan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, ”Bu görüntü bizim dostluğumuzu gösteriyor. Türkiye Azerbaycan’a desteğini hiçbir zaman esirgemedi” ifadelerini kullandı.

Dağlık Karabağ Zaferi’ne ilişkin de, ”Topraklarımızı işgal eden Ermenistan gereken cevabı aldı. Şuşa kurtarıldıktan sonra düşmanın beli kırıldı” dedi.

İlham Aliyev’in konuşmalarının satır başları: 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert açıklamaları Azerbaycan halkını çok sevindirdi. Kardeşim Erdoğan, ‘Bu muhaberede Azerbaycan haklıdır, Azerbaycan tektir’ demiştir. Birlikte zafere ortak olurken, bütün dünyaya da bunu gösteriyoruz. Azerbaycan parlak zafer elde ederek, Ermenistan’a haklılığını gösterdi. Savaştaki 44 günün her biri bizim şanlı tarihimizdir.

Azerbaycan 30 yıla yakın zamandır işgal altında yaşıyor. Şimdiki Ermenistan’da yaşamış Azerbaycan halkı kendi ata topraklarında esir gibi yaşadı. Bütün dünya gördü, Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprağıdır. Ordumuzu güçlendirdik, ilden ile üstünlüğümüz yayılmıştır, Ermenistan bizimle boy ölçüşemedi. Ermenistan ordusu hakkında yalan söylemiştir, sanki orduları yenilmezmiş gibi. Ama orduları mahvedildi, Azerbaycan gücünü gösterdi. Ben ‘Biz güç topluyoruz’ demiştim, bu gücü topladık. Bugün biz kahraman halk gibi bu bayramı düzenledik. Azerbaycan ordusunda 1 firar bile olmuyor. Azerbaycan halkı büyüklüğünü gösterdi. Birlik, irade, milli ruh sergileyerek tarihi gücümüzü gösterdik. Demir yumruk ile düşmanın başını ezdik. Kelbecer, Laçın ve Ağdam’ı tek kurşun atmadan aldık.

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares