Zirvede Haber

Coşkumuzdan 1 Milim Sapmadan Aynı Heyecanla Kutlayacağız

Coşkumuzdan 1 Milim Sapmadan Aynı Heyecanla Kutlayacağız

KESTEL HABER MERKEZİ NAZİF EREK İYİ’ler Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında minik yüreklerle birlikte olacak. İYİ Parti Kestel ilçe Başkanı Emin Elüstü; “23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’uncu yılını büyük coşkuyla kutlayacağız. Bu yılda her yıl gibi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını büyük coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz.Bu yıl diğer yıllardan tek bir farkı olacak bu yıl Covid- 19 salgını yüzünden evinizden çıkmadan, evlerimizde balkonlarımızda aynı heyecanla, büyük coşkuyla kullanacağına eminim. Tüm evlerden dalgalanacak olan bayrağımız ve yüreğimizdeki coşkuyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100 yılında tüm çocukların bayramını kutluyorum. Evlatlarımızı teşkilat yönetimleri olarak yalnız bırakmayacağız. Üye arkadaşlarımızın o güne dair hoş sürprizleri olacak. Herşey onlar için, gelecek onlarla güzel.” dedi.

23 NİSAN’I BİRDE BURADAN OKUYUN

23 Nisan 1920’de Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir. Atatürk 23 Nisan 1924’te 23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak mili bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar önemli birer vesiledir. Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir. Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun el ele kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çok büyük önem taşımaktadır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN MESAJI

Atatürk’e göre Vatanı korumak çocukları korumakla başlar Çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel olarak ele alınmalıdır Yine Atatürk’e göre Çocuk sevgisi bir ihtiyaçtır İşte bu nedenledir ki hiç çocuğu olmayan Atatürk çok sayıda manevi evlat sahibi olmuştur. Ve yine bu nedenledir ki TBMM’nin açıldığı 23 Nisan’ın aynı zamanda çocuk bayramı olmasını kabul etmiştir. 23 Nisan, Atatürk’ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin öncülüğünde zamanla önce fiilen sonra resmen bir çocuk bayramı na dönüşmüştür. 23 Nisan 1926 tarihli Milliyet gazetesinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Başkanı Fuat Bey’in şu açıklaması yayınlanmıştır Bugün çocuk günüdür yani istikbale ve istiklale ait bir gündür. Cumhuriyet hükümetimiz bu günü çocuklara tahsis etti. Atatürk’ün yaveri Cevat Abbas Gürer de Güneş Kulübü adına Tepebaşı Tiyatrosundaki 23 Nisan kutlamasında yaptığı konuşmada Atatürk’ü 23 Nisan’ın validi diye adlandırmıştır. Atatürk diyor ki Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da Millî Egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi vicdanı ve mevcudiyetidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ