Zirvede Haber

ORMANLARIMIZ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA, KONU TBMM’DE

ORMANLARIMIZ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA, KONU TBMM’DE

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği soru önergesinde ormanlarımızın ciddi bir şekilde bozulma ve yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakıldığını söyledi. Aydın, Bakan Pakdemirli’ye 2019 yılında kaç hektar ağaç kesildiğini ve ağaç kesim sektöründe ki özel sektörün payını sordu.

Verdiği önergede özelikle son günlerde yoğun şikayet gelen Orhaneli ilçesi Gümüşpınar köyünde yoğunlaşan düz kesimlerin yöre halkı ve doğada yaşayan canlılar için büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Aydın, orman ekosisteminin yasalar eliyle yok edilmesinin yanı sıra, sanayi tesislerinin, konut alanlarının, turizm yatırımlarının kıskacı altında her gün parça parça orman alanının talan edildiğini belirtti.

Aydın şunları söyledi:

“Aslında durum çok açıktır; Türkiye‘nin doğal yaşam ortamları, ‘çevre’ nasıl yönetiliyorsa ya da yönetilemiyorsa, ormanlarımız da aynı sorunla karşı karşıyadır. Ormancılığımız da Anayasa‘ya ve yasalara rağmen özelleştirilmekte, Anayasamızın 169. maddesine göre mülkiyeti devredilmemesi gereken ‘Devlet Ormanı’ sayılan araziler, başta turizm ve madencilik olmak üzere uzun süreli ya da süresiz olarak ormancılık dışı kullanımlara tahsis edilmektedir. Orman ürünü hasadı, planlama, orman yetiştirme gibi temel ormancılık çalışmaları ihalelerle özel girişimcilere yaptırılmakta, arazi rantları yüksek orman fidanlıkları ile her türlü tesis satılmaya çalışılmaktadır.”

Aydın, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları sordu:

“2019 yılı içerisinde kaç hektar orman alanı yanarak kül olmuştur? 2019 yılında kaç hektar ağaç kesilmiştir? Kesilen ağaçlar hangi alanlarda kullanılmıştır? Ağaç kesiminde özel sektörün payı ne kadardır? Uludağ’da kaç hektar orman alanında kesim yapılmaktadır? Kesim yapan firmalara neden izin verilmektedir? Yine Uludağ’da kaçak ağaç kesimine karşı  neden önlem alınmamaktadır? Uludağ’ın ve ormanlarımızın korunması için bir çalışmanız var mıdır?”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ