Zirvede Haber

BAŞKAN YILMAZ, DİRENİŞİN SİMGESİ ‘TÜRKAN BEBEK’İ ANDI

BAŞKAN YILMAZ, DİRENİŞİN SİMGESİ ‘TÜRKAN BEBEK’İ ANDI

YILMAZ: “TÜRKAN BEBEK İÇİN TÜRKAN ÇEŞME’DE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ANMA PROGRAMINA KATILIP SOYDAŞLARIMIZIN ACISINI PAYLAŞTIK. TÜRKAN BEBEK’E SIKILAN KURŞUN HALEN İÇİMİZDE YARA. ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM.”

BURSA- Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Kırkova ilçesine bağlı Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşü sırasında annesinin kucağında 18 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Bebek için anma törenleri gerçekleşti.

HABER OSMAN ÇETİN

Programa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Bal-Göç Başkanı Dr. Emin Balkan, Killiler Dernek Başkanı Mümin Kaşmer, Hak ve Özgürlükler (HÖH) Hareketi Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, bölgede yaşayan çok sayıda soydaş katıldı.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, anıt mezarı başında anılan Türkan Bebeği rahmet ve minnetle yad ettiklerini belirtti.

Başkan Oktay Yılmaz, “26 Aralık 1984 tarihinde dönemin Bulgaristan rejimi tarafından kimliksizleştirme politikalarına direnen Türklere karşı işlenen acımasızca saldırı sonucunda daha 18 aylık bebek iken şehit düşen, direnişin sembol ismi Türkan Bebek için Türkan Çeşme’de gerçekleştirdiğimiz anma programına katılıp soydaşlarımızın acısını paylaştık. Türkan Bebek’e sıkılan kurşun halen içimizde yara. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi. Bal-Göç Başkanı Dr. Emin Balkan törende gerçekleştirdiği konuşmada, kendi ailesinin de törenin yapıldığı yerin hemen karşısındaki Kırcalar köyünden 72 yıl önce göç ettiğini hatırlatarak, ‘Sizlerden hiçbir zaman uzak kalmadık. Türk kimliğini korumak için nelere maruz kaldığınızı çok iyi biliyoruz. O günleri unutmayacağız ve ders alacağız’ diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ