Zirvede Haber

İzocam, 10 soruda EUCEB sertifikasının önemini anlattı !

İzocam, 10 soruda EUCEB sertifikasının önemini anlattı !

Mineral yünlerin ambalajında yer alan EUCEB logosunun, bir işaretten çok daha derin anlamlar taşıdığını biliyor muydunuz? Sağlıklı yalıtım bilincinin oluşmasında sektörüne liderlik eden İzocam, 10 soruda EUCEB logosunun hem sağlığımız hem de çevremiz için önemine dikkat çekti!

14 yıldır İzocam Taşyünü ve 13 yıldır İzocam Camyünü ürünlerde EUCEB sertifikası için aralıksız yatırımlar gerçekleştiren İzocam, 10 soruda EUCEB logosunun hem sağlığımız hem de çevremiz için önemini anlattı:

1-Camyünü ve taşyünü (mineral yünler); yerli ve inorganik hammaddelerle üretilen elyaflardır. Mineral yün ürünler; ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği için vazgeçilmez yalıtım malzemeleridir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilirler.

2-Yaşam alanlarımızda kullanılan yalıtım malzemelerini satın alırken öncelikle kaliteli, sağlıklı ve çevreye zarar vermeyen ürünler seçmeye özen göstermeliyiz. Her mineral yün bu özelliklere sahip değildir. Etkin bir yalıtım sunan mineral elyaflı taşyünü ve camyünü ürünlerin ambalajlarında EUCEB olup olmadığına dikkat etmeli ve ürünlere ait sertifikaları talep etmeliyiz.

3-EUCEB sertifikası, ambalajında yer aldığı ürünlerin insan sağlığı için belirlenmiş şartlara ve kalite standartlarına uygun olduğunu kanıtlar. Kanserojen olmayan bu ürünler düzenli şekilde denetlenir ve kullanım ömürleri boyunca insan sağlığı için bir tehdit oluşturmaz. Bu nedenle İzocam marka camyünü ve taşyünü ürünlerdeki EUCEB logosu bir işaretten çok daha derin anlamlara sahiptir. Bu logo, sürdürülebilir ve sağlıklı yarınlar için yalıtımda farkındalıkla hareket etmemiz gerektiğinin önemli bir göstergesidir.

4-EUCEB, deri ve solunum yoluyla vücuda nüfuz eden elyafların, hem vücuttan çözünerek atıldığı hem de doğada çözündüğü ispatlayan bir sertifikadır. Bu sertifika, mineral yünlerin Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun olarak üretildiğini ve düzenli bir şekilde bağımsız uzmanlar tarafından denetlendiğini ifade eder. Böylece EUCEB sertifikasına sahip olan ürünlerin bio-çözünürlüğü uluslararası standartlarda kanıtlanmış olur.

5-EUCEB (Mineral Yünler için Avrupa Sertifikasyon Kurulu), tüketicilere kanserojen olmayan, güvenli ve zararsız ürünlerin sunulabilmesi amacıyla kurulmuş bir kurumdur. Bu doğrultuda EUCEB, mineral yünlerin, Avrupa Yönetmeliği No 1272/2008’de kanserojen olmayan ürünler için gerekli şartların açıklandığı Q bendine uyumluluğunu denetler. EUCEB sertifikalandırması taşyünü ve camyünü gibi mineral yünleri kapsar. EUCEB, testler sonucu normlara uygun olduğu kanıtlanan ürünlerin “kanserojen olmayan ürünler” sınıfına girdiğini belirten bir sertifika sağlar.

6-İzocam marka elyafların da arasında yer aldığı EUCEB sertifikasını hak eden ürünlerin kimyasal bileşimi, analizi ve biyo-çözünürlüğü, her hafta düzeli olarak kimyasal analizlerle kontrol edilir. Testler, bağımsız sertifika kuruluşu BCCA tarafından denetlenir. Yılda iki kez, bağımsız bir kurum tarafından, üreticinin tesisinden örnek alınır ve sonuçlar bağımsız bir belgelendirme kuruluşu tarafından kontrol edilir. Bağımsız sertifikasyon kuruluşu, test edilen mineral elyaflı taşyünü ve camyünü ürünlerin EUCEB gerekliliklerine uygun olduğunu onaylar ve üreticiye EUCEB logosunu kullanma hakkını verir.

7-EUCEB denetiminden başarı ile geçen ürünlerin ambalajında ve/veya etiketinde EUCEB logosunun kullanımına onay verilir. Böylelikle tüketiciler güvenli ve sağlıklı yalıtım malzemelerini ambalaj ve/veya etiket üzerindeki logodan kolayca tespit edebilir. Camyünü ve taşyünü yalıtım ürünlerinin ambalajlarında yer alan EUCEB logosu, o ürünün sağlığa zararsız olduğunun ispatıdır. Dolayısıyla ambalajında EUCEB logosu olan İzocam markalı ürünler, yalıtımda sağlık garantisi vermektedir. Ayrıca EUCEB adına denetimleri yürütmekte olan bağımsız belgelendirme kuruluşu BCCA’nın (Belçika Yapı Belgelendirme Kurumu) websitesi üzerinden de üreticilerin EUCEB Sertifikalarının olup olmadığı ve bu sertifikanın hangi ürünleri kapsadığı kontrol edilebilir.

8-İzocam, yalıtım sektöründe EUCEB belgesine sahip olan ilk kurum olma özelliği taşımaktadır. Bu konuda da sektörüne öncülük eden İzocam, 14 yıldır İzocam Taşyünü ve 13 yıldır İzocam Camyünü ürünlerini EUCEB güvencesi altında üreterek tüketicilerin sağlığını koruma altına almaktadır. Sağlıklı yalıtımın bir hak olduğuna dikkat çeken İzocam, EUCEB sertifikası için gerçekleştirdiği yatırımları aralıksız olarak sürdürmektedir.

9-İzocam Taşyünü ve İzocam Camyünü, BCCA tarafından düzenli aralıklarla denetlenip uygunluğu kontrol edilen EUCEB Sertifikasının yanı sıra TSE ve CE belgelerine, ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikalarına sahiptir. İzocam marka mineral yünler, yüksek standartlarda sunduğu ısı ve ses yalıtımının yanında A1 sınıfı yanmaz özelliğiyle binaların yangın güvenliğini arttırır. Aynı zamanda üretiminde kullanılan geri dönüştürülmüş malzemeler sayesinde kullanılan binaların LEED – BREAM gibi yeşil bina sertifikası almalarına olanak sağlar. Ayrıca bu ürünler, Birleşmiş Milletler’in küresel iklim değişikliği ile mücadele kapsamında geliştirdiği “Sürdürülebilir Kalkınma İçin 17 Küresel Amaç”tan 8’ine de doğrudan katkıda bulunmaktadır. İzocam Camyünü Şiltelerinin ise “Eurofins Gold” sertifikası ile sağlıklı iç ortam havasına katkı sağladığı belgelenmektedir.

10-EUCEB Sertifikalı İzocam mineral yünlerin içeriğinde neler bulunur?

Çevre dostu malzemeler içeren İzocam camyünü ve taşyünü yalıtım malzemeleri, dünyada en çok bilinen ve en güvenilir ürünler arasında yer almaktadır. İzocam, üretiminin yüzde 80’inde kum, bazalt, doğal mineraller ve geri dönüşümlü camlar kullanır. Üretim artıkları da tekrar ürün imalatında değerlendirilir. İzocam; yerel ve en az %30 oranında geri kazanılmış ürünü ile sürdürülebilirliğe hizmet ederken, ürünlerinin içeriği ile tüm canlılara ve doğaya sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ