Zirvede Haber

CRM yazılımı kullanan işletmeler rekabette öne çıkıyor

CRM yazılımı kullanan işletmeler rekabette öne çıkıyor

Dünya markaları metaversede mağaza açmaya başlamışken, Türkiyede işletmelerde CRM yazılımı kullanımı bile henüz yeterince olgunlaşmadı. Amerikadaki işletmelerde %90nın üzerinde olan CRM kullanım oranı, Türkiyede %10 bile değil. CRM yazılımları, veriye dayalı müşteri yönetimi sağlayan yönüyle işletmelere müşteri memnuniyeti ve kârlılığı artırmanın altın anahtarını sunuyor. 

Türkiye’deki işletmeler, dijitalleşme sürecinde stratejik hedeflere ulaşmalarının yol haritasını sunan CRM yazılımlarında sınıfta kaldıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Girişimlerde Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması 2021’e göre, Türkiye’deki işletmelerde CRM kullanım oranı %10,6 seviyesinde seyrediyor.10-49 çalışanı olan işletmelerde bu oran %9,3’e geriliyor. 50-249 çalışanı olan işletmelerde ise yalnızca %14,7 seviyesine ulaşabiliyor. Teknolojinin hızla yarıştığı dijitalleşme çağında işletmeler için müşteri memnuniyetinin artırılmasının stratejik hedeflere ulaşılmasında itici bir güç oluşturduğunu belirten Planports CRM Satış, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Okan Yaylagül, “Türkiye’deki işletmeler CRM yazılımını halen bir masraf kalemi olarak değerlendiriyor. Oysa tüm dünyada CRM yazılımları iş hedeflerine ulaşmak için bir araç olarak görülüyor. Amerika’da 10 ve üzeri çalışana sahip işletmelerde CRM programı kullanımı %91’i buluyor. Yapılan araştırmalara göre CRM için harcanan her 1 dolar, işletmelere 8,71 dolar kazandırıyor. Türkiye’de CRM yazılımlarına ilişkin zihniyet değişimine ihtiyaç var” dedi.

Durum ve rekabet analizi avantajı

CRM yazılımlarının işletmelere durum ve rekabet analizi avantajı sunduğunu söyleyen Okan Yaylagül, “Dünya çapındaki işletmeler iş planı, süreç yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimini dijitalleştirerek rekabet gücü kazanabiliyor. Böylece finansal disiplin elde edebiliyorlar. Türkiye’de ise işletmeler kuruldukları andan itibaren para kazanmaya odaklanıyor. Türkiye’de 10 ve üzeri çalışanı olan işletmelerde internet sitesi sahipliği oranı yalnızca %49,4. Metaverse’ü konuştuğumuz bir dönemde işletmelerin yarısından fazlasının dijital bir kimliği bile bulunmuyor” dedi.

Satışlarını %200 artırabiliyorlar

CRM yazılımlarının müşteri sadakati sağlamanın en kolay ve etkili yolu olduğuna değinen Planports CRM Satış, Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Okan Yaylagül, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Dijitalleşmenin yarattığı rekabet ortamında müşteri memnuniyetine odaklanmayan işletmelerin uzun vadede varlığını sürdürmesi çok zor. İşletmeler, CRM programları aracılığıyla elde ettikleri veriyle müşteri memnuniyetini akıllıca yönetebiliyor. Satışlarını anlık takip ederek hedeflerine en kestirme yoldan ulaştıran gerçekçi stratejiler belirleyebiliyorlar. Bu durum satış rakamlarına artı olarak yansıyor. Araştırmalar, CRM programı kullanan işletmelerin satışlarında %40’tan %200’e kadar oldukça geniş bir skalada artış elde ettiğini gösteriyor.”

CRM kullanımına yönelik farkındalık yaratacak

CRM+ olarak tanımladıkları yeni nesil CRM programı ile işletmelere müşteri ilişkileri yönetiminin yanı sıra teklif yönetimi, süreç yönetimi, ön muhasebe ve sipariş yönetimi gibi ek özellikler de sunduklarını kaydeden Okan Yaylagül, “Kullanıcı dostu arayüzümüz ve gelişmiş yazılım altyapımızla dünyanın en hızlı, kullanımı kolay ve etkili CRM yazılımı olduğumuz konusunda iddialıyız. Tüm sektörlerin kullanımına uygun olarak geliştirdiğimiz yazılımımızı sürekli güncelliyoruz. CRM yazılımı kullanmaya yönelik farkındalık yaratmak için 14 gün ücretsiz deneme hizmeti sunuyoruz. Son olarak, yazılım tercihi yapma aşamasında olan firmalar için şu tavsiyelerde bulundu. “Bazı yazılım firmaları örneğin muhasebe yazılımı konusunda uzmanken, bazıları da üretim konusunda uzman olabilir. Eğer bir firma, CRM yazılımı satın almak istiyorsa, mutlaka CRM alanında uzmanlaşmış firmaların yazılımlarını tercih etmeli. Sadece ucuz olduğu için herhangi bir CRM yazılımı kullanıp memnun kalmayarak bizi arayan firma sayısı bir hayli fazla.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ