Zirvede Haber

Kavlak: ‘Grev hakkı Anayasa’da güvence altında ama…’

Kavlak: ‘Grev hakkı Anayasa’da güvence altında ama…’

Yeni bir toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı süreçte, Türkiye’nin en büyük işçi sendikası olan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak iş yaşamına ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı. Anayasa’yla tanınmasına karşın grev hakkını kullanamadıklarını, çünkü yaptırılmadığını söyleyen Kavlak, geçen sözleşmeye kınan maddeyle işçilerin özel hastanelerde tedavi olabildiklerini söyledi. Kavlak’ın çok özel açıklamalarını Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü köşesine taşıdı…

Yılmaz’ın yazısındaki ifadeler şu şekilde:

Aslında… Toplumun genel değerlendirmeleri içinde hassas bir konu. Bu da, 12 Eylül öncesi dönemlerde tanıklık edilen görüntülerden kaynaklanıyor.

Ne var ki…

Toplumun bazı kesimlerinde iz bırakan duyarlılığa karşı, ortada bir de kullanılamayan yasal hak söz konusu.

O hakka…

Didim’deki 1. Yerel Medya Kurultayı açılış konuşmasında işaret eden Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sohbetlerde de üzerinde durdu.

Dahası, kritik bir sorgulama yaptı:

“Bu ülkede sendikalaşma hakkı var mı? Var. Anayasal bir hak mı? Evet, anayasal bir hak. Peki, biz bu hakkımızı özgürce kullanabiliyor muyuz? Hayır, kullanamıyoruz.?”

Şu da kritik:

“Birileri işçileri sorgusuz sualsiz işten atıyor, tazminatını, hakkını vermiyor. Sonra da  arabulucu adı altında birileri devreye girip, zaten ekmeksiz kalmış işçiyi üç kuruşa razı etmeye çalışıyor.”

Çıkardığı sonuç şu:

“Bu yasalar birilerine işlemiyor. Birileri bedel ödemiyor. Bedel ödeyen hep biz oluyoruz, emekçiler oluyor.”

Şunun da altını çizdi:

“Sendikaya üye olan işçi, Kod 29’la sorgusuz sualsiz işten atılıyor, ama işverene hiçbir şey olmuyor. Olan yine emekçilere oluyor.”

Ardından…

“İşte biz böyle bir kara düzenle baş etmeye çalışıyoruz” dedi ve şuna dikkat çekti:

“Bakın, grev hakkımız da Anayasa’da güvence altına alınmış bir haktır. Peki, bu hakkımızı özgürce kullanabiliyor muyuz? Ne yazık ki, hayır… Birkaç belediye grevi dışında son 20 yıldaki bütün grevler ertelendi.”

Sıkıntısını da söyledi:

“Biz Türk Metal olarak her sözleşme döneminde grev kararı alıyoruz, ama bir türlü grev yapamıyoruz. Çünkü yaptırmıyorlar.”

Sonra da şöyle seslendi:

“Oysa grev yapabilsek… Üç gün, beş gün bile greve çıkabilsek, belki metal işçisinin kaderi değişecek. Ama yaptırmıyorlar. Emekçilerin işverenlere karşı en etkili silahı olan grev hakkı resmen ellerinden alındı.”

Durum bu.

Metal işçisine sözleşmeyle gelen sağlık

Günümüzde… Sağlık harcamaları arttı. Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak da sözleşmeye eklenen sağlık harcamalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“150 bine yakın üyemiz için sözleşmeye konan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’yla 2017’den beri binden fazla ameliyat, 1.5 milyondan fazla tedavi hizmeti yapıldı. Diş paketinden bine yakın üye yararlandı.”

Pandemide konan ek maddeyle de Covid olanlar sigorta kapsamına alındı.

Yerel gazete yardıma koşan ‘ormandaki Tarzan’, ama Tarzan zorda!

Geçen yıl… Bursa’da yapılan büyük miting ve sözleşme sürecinde 60 bin üyesine Bursa yerel medyası sayesinde rahat ulaşan Türk Metal, o zaman planladığı 1. Yerel Medya Kurultayı’nı tamamladı.

Bursa, İzmir, Kocaeli, Manisa, Eskişehir, Kırıkkale, Tekirdağ, Kayseri, Bolu, Sakarya, Zonguldak, Çanakkale, Hatay, Aksaray, Denizli’den 100’e yakın yerel gazeteci kurultaya katıldı.

İkinci gün son oturumunda…

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, Eskişehir Son Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadi Seda ve Özgür Kocaeli Gazetesi Muhabiri Süriye Çatak Tek’le birlikte biz de konuşmacıydık.

1980 öncesi meydanda yumruğuna güvenen sendikacılıktan, masada bileği bükülmeyen sendikaya geçiş gözlemlerimizi anlattık.

Şu çağrıyı da yaptık:

“Yerel gazeteler, başı sıkışan herkesin yardımına koşan ormandaki Tarzan gibi. Fakat ekonomik koşulların güçsüzleştirdiği Tarzan zor durumda. Destek olmazsa herkese yardıma koşan Tarzan kalmayacak.”

Büyükşehir’den en adaletli sözleşme

Gerçi… 2 gündür Didim’deyiz, ama Bursa’daki gelişmelere de kulağımız açık.

Örneğin…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kabul ettiği ve en düşük çalışan maaşının 5 bin 517 lira olduğu sözleşme tam örnek sözleşme olmuş.

Hele…

Promosyonların belediye başkanından daire başkanı ve müdüre, mühendisten kat görevlisine herkese eşit olması en adaletli sözleşme ortaya çıkarmış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ