STK 

İstanbul Sözleşmesi’nin Fesih Edilmesine Tepkiler Sürüyor!

Sosyal Medyada Paylaş

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile 20 Mart 2021’de Türkiye açısından feshedilmesi, pek çok kentte kadınlar tarafından protesto ediliyor.

Bursa Kadın Platformu’nun bugün Kent Meydanı’ndaki gerçekleştirdiği basın açıklaması ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kalması çağrısı bir kez daha yinelendi.

Platform adına açıklamada bulunan Emek Saymaz, “TBMM’de onaylanan uluslararası bir sözleşmenin, TBMM devre dışı bırakılarak, yangından mal kaçırırcasına apar topar bir kişinin kararıyla fesh edilmek istenmesi, keyfiliğin ve hukuksuzluğun en açık göstergelerinden biridir. Bununla birlikte; kadın katliamı boyutuna varan kadına yönelik şiddetin önlenmesinde en önemli ve tek hukuksal dayanağın kaldırılması girişimi, kadın düşmanlığının geldiği boyutu açıkça gösteriyor.” dedi.

Kadınların mücadelesi yaşatıyor

Saymaz’ın ardından sözü alan Filiz Tali, kadın mücadelesi, kadın kazanımları ve tam olarak uygulanmamasına rağmen İstanbul Sözleşmesi olmasaydı çok daha fazla kadına yönelik şiddetin yaşanacağını ifade etti.

Tali, “İstanbul Sözleşmesi’ nin fesh edilmesinin hemen ardından dün 6 kadının öldürülmesi de bunun bir göstergesidir. İstanbul Sözleşmesiyle ilgili çok şey söylüyorlar. Bizim de söyleyeceklerimiz var.” diyerek sözleşme hakkında söylenen doğru bilinen yanlışları sıraladı.

Filiz Tali, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini, kadınların mücadelelerinde ısrarcılıklarını koruyacaklarını belirterek, iktidara geri adım atma çağrısında bulundu.

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares