Zirvede Haber

70.8 milyar liralık deprem vergisi ne oldu?

70.8 milyar liralık deprem vergisi ne oldu?

İzmir depremi, halkın 21 yıldır ödediği deprem vergilerini yeniden gündeme getirdi. Geçici denilerek 2002’de getirilen ve alınmaya devam edilen vergilerden bugüne kadar 70 milyar 895 milyon 689 bin lira toplandı.

İzmir depremi, halkın 21 yıldır ödediği deprem vergilerini yeniden gündeme getirdi. 17 Ağustos 1999 depreminin ardından “geçici” denilerek alınmaya başlanan ve 2002’den itibaren de kalıcı hale getirilen deprem vergilerinden bugüne kadar 70 milyar 895 milyon 689 bin lira toplandı.

21 yıldır, cep telefonu, internet, bankacılık işlemleri, Spor Toto, Milli Piyango, uçak biletleri, gümrük ve pasaport işlemleri gibi birçok konuda deprem vergisi ödüyoruz. Bu paralar ile binaların güçlendirilmesi ve tüm Türkiye’de deprem güvenliğinin sağlanması gerekiyordu.

Dönemin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM’de yaptığı açıklamada deprem vergilerinin sağlık, eğitim, duble yollar için harcandığını açıklamıştı. Bir önceki Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da “Bu vergiler deprem için getirilmiş olsa, alınır biterdi. Bütçenin ihtiyacı olduğu için toplandı, milleti aldatmanın alemi yok” demişti.

“ŞOV YAPMAYIN”

İzmir’de incelemelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada yaşanan deprem sonrasında ardı ardına açıklama yapan bakanları eleştirdi ve şunları söyledi:

* Her büyük acı gibi düştüğü anda herkesin aklını başına getiriyor ama sonra unutuluyor.

* İktidar bir acı yaşandıktan sonra bölgede sürekli açıklamalar yaparak, fotoğraf çektirip, canlı yayın kovalıyor. Tek yaptıkları gömlek değiştirmek.

RUHSAT ALMIŞLAR

Bölgede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise “Deprem değil bina öldürüyor. İzmir’de yüz binlerce kişi imar barışından faydalanarak ruhsat almış. Deprem riskinin olduğu illerde tüm yapılar elden geçirilmeli. Kanal İstanbul gibi hayalperest projeler peşinde koşulacağına deprem gerçeği üzerine çalışılmalı. Bakanlar da şov yapmasın. Deprem enkazı şov yeri değildir” açıklaması yaptı.

TOPLANAN VERGİLERLE İSTANBUL’UN YARISI YENİDEN YAPILABİLİRDİ

Ekonomist Özcan Kadıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 1999 depreminden sonra kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi’nden bugüne kadar toplanan paranın 36.9 milyar doları bulduğuna dikkat çekerek, “Bu para ile her biri 100 metrekarelik 1 milyon 850 bin adet daire yapılabilirdi” dedi.

Ekonomist Özcan Kadıoğlu’na göre bugüne kadar toplanan Özel İletişim Vergisi’yle 100 metrekarelik 1 milyon 850 bin tane daire yapılabilirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ