BURSA 

Nilüferli Mağdurlara Bakan El Attı…

Sosyal Medyada Paylaş

Aktaş müjdeyi verdi! Binlerce kişiyi ilgilendiriyor…Bursa Nilüfer’de 5 bin kentsel dönüşüm mağduruna Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan müjde geldi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa ziyaretinde, ‘Nilüfer’de yarım kalan projeler tamamlanacak’ demişti. Büyükşehir Belediyesi hemen harekete geçti.5 bin ailenin sabırsızlıkla beklediği haberi veren Başkan Aktaş, ‘Sorunu çözüyoruz. Nilüfer’de yarım kalmış kentsel dönüşüm projeleri için yeni bir plan hazırlayacağız. Planı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylayacak. Yarım kalmış kentsel dönüşüm projeleri, yeni planlar sayesinde tamamlanacak’ dedi.
 
Haberi, Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal bugünkü köşesinden duyurdu.
 
Aktaş’tan binlerce kentsel dönüşüm mağduruna müjde!Arkadaşım anlatmıştı, Nilüfer’de yaşayan kentsel dönüşüm mağduru bir yakını üzüntüsünden kanser olmuş ve yaşamını yitirmiş.Nilüfer’de 5 bin konut sahibi, kentsel dönüşüm mağduru.Kiminin aile düzeni bozuldu, kimi akrabalarının evlerine sığındı, kimi büyük maddi zorluklar çektiği için yaşamı altüst oldu.
 
Konut sahipleri, Büyükşehir Belediyesi’nin 0,50 emsal artışına dayalı imar planlarını fırsat bilip, müteahhitlerle sözleşme imzalıyorlar.Daha sonra evlerini yıktırıp, yeni konutlarına kavuşmak için için gün saymaya başlarlarken, Çevre Şehircilik Bakanlığı tüm Türkiye’yi kapsayan imar yönetmeliğini değiştiriyor ve 0,50 emsal artışı geçerliliğini yitiriyor.
 
Aslında Bakanlık, imar yönetmeliğinin değişeceğini uzun zaman önce duyurmuş, hatta 2 kez ertelemişti ancak hiç kimse yeni yönetmeliğin yürürlüğe gireceğine ihtimal vermiyordu.Müteahhitler, ‘Biz eski planlara göre hesabımızı yaptık, bu şartlarda zarar ederiz” diyerek, binlerce insanın mağduriyetine yol açtı.Mağdurlar ise Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın kapısını defalarca çalarak bir çözüm bulmasını istediler.
 
Ancak ne 0,50 emsal uygulaması Aktaş’ın uygulamasıydı, ne de Bakanlığın yeni imar yönetmeliğini kendisi çıkarmıştı.Yani Aktaş, kendisinden kaynaklanmayan bir sorunla karşı karşıyaydı.Ne var ki devlette işler devamlılık esasına göre yürüdüğü için Aktaş da bu büyük sorunu çözmeliydi.Geçen hafta sonu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa’daydı biliyorsunuz.
 
Kurum, Tarihi Hanlar Bölgesi başta olmak üzere birçok müjde vererek Bursa’dan ayrıldı.Bakan Kurum’un kamuoyuna yansımayan bir müjdesi daha vardı:Nilüfer’de yarım kalan kentsel dönüşüm projeleri.Başkan Aktaş’a kentsel dönüşüm mağdurları konusunda bir gelişme olup, olmadığını sordum.Bu konuda bir müjde verebilirim dedi ve şunları söyledi:
 
“Nilüfer’de kentsel dönüşüm mağduriyetini Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüştük. Çok olumlu yaklaştı konuya. Sorunu çözüyoruz. Nilüfer’de yarım kalmış kentsel dönüşüm projeleri için  yeni bir plan hazırlayacağız. Planı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylayacak. Yarım kalmış kentsel dönüşüm projeleri, yeni planlar sayesinde tamamlanacak.”
Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares