Zirvede Haber

Kelebek Kids’ten çocukların hayal gücünü geliştiren odalar için öneriler

Kelebek Kids’ten  çocukların hayal gücünü geliştiren odalar için öneriler

Yeni eğitim öğretim dönemine sayılı günler kala, okulda olduğu kadar evde de çocuklara en verimli çalışma alanını oluşturmak için hazırlıklar başladı. Kelebek Mobilya Tasarım Müdürü Gürkan Gülturan, verimli bir çalışma ortamının yanı sıra okul çağındaki çocuklar için ideal bir yaşam alanı oluşturmanın inceliklerini paylaştı.

Eğitim hayatında başarıyı belirleyen en önemli faktör odaklanmak ve verimli bir şekilde ders çalışabilmek. Evde sağlıklı bir ders çalışma ortamı oluşturmak için de mobilyaların malzemelerinden tasarımlarına, ergonomik yapılarından boyutlarına, hatta renk seçimine kadar önemli bir çok kriter bulunuyor. Odada mutlaka bulunması gereken konforlu bir çalışma masası ve sandalye gibi elzem ihtiyaçlar dışında dekorasyondaki genel uyum ve atmosfer gibi bazı detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Yaşam alanlarının öğrencilerin eğitim hayatındaki başarısını belirlemede önemli bir etken olduğunu belirten Kelebek Mobilya Tasarım Müdürü Gürkan Gülturan, verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için tavsiyelerde bulundu.

Oda dizaynında denge ve sadelik ön planda

Söz konusu bir öğrencinin yaşam alanı ise dekorasyonda bir denge oluşturulmalı. Ders çalışma alanı ile boş zamanların değerlendirileceği alan birbirinden ayrı tutulursa, ders için ayrılan süre de verimli olacaktır. Çalışma alanında dekorasyon tercihi sadelikten yana olmalı ve konsantrasyonu sağlamak için göz yoran, fazla eşyalardan kaçınmak gerekmektedir.

Mobilyada ve duvarlarda açık renkler tercih edilmeli

Öğrenci odasının duvarlarında kullanılan koyu renkler veya perdeler ders çalışırken olumsuz bir etki yaratabilir. Açık renk duvarlar ve doğal ışığın mümkün olduğunca içeri girmesi, öğrenciyi zinde tutacaktır. Psikolojik olarak olumlu etki bırakması için genç odasında beyaz veya meşe renklerinin ağırlıklı olması fayda sağlayacaktır.

Ergonomik mobilyalar tercih edilmeli

Uzun saatler masa başında oturan çocukların bel, boyun ve sırt bölgelerinde sağlık problemleri yaşayabileceği riski göz önünde bulundurulmalı. Bunu engellemek için de esnek, konforlu, ergonomik, mümkünse bel desteği bulunan, yüksekliği ayarlanabilen çalışma koltukları tercih edilmeli. Kelebek Kids’in Piena koleksiyonu için tasarlanan Gamer Pro oyuncu koltuğu ve masası, hem bu kriterleri sağlaması hem de modüler olması nedeniyle dar alanlarda dahi kullanılabilecek seçenekler arasında. Rengi ve şık duruşuyla çok tercih edilmesinin yanı sıra, krom ayaklı olması nedeniyle yüksek ağırlık kaldırabilen Poly sandalye de çalışma odası için önerilen ürünlerden.

Dar alanlar için taşınabilir seçenekler

Evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz pandemi dönemi, çok yönlü kullanımı olan, fonksiyonel ürünlerin değerini daha iyi anlamamızı sağladı. Tıpkı evden çalışan ebeveynler gibi öğrenciler için de, farklı konumlamaya olanak sağlayan bir yerden bir yere kolayca taşınabilen modüler mobilyalar artık daha çok rağbet görüyor. Alandan tasarruf etmek ya da istenildiği zaman kolaylıkla oda düzenini değiştirmek için modüler mobilyalar tercih edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ