Zirvede Haber

Sedef Kabaş’ın tutuklanması, basın ve ifade özgürlüğüne açık müdahaledir.

Sedef Kabaş’ın tutuklanması,  basın ve ifade özgürlüğüne açık müdahaledir.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın tutuklanmasına ilişkin Zafer Partisi Genel Merkezi bir bildiri yayınladı. Bildiriye destek “Zafer Parti Bursa İl Başkanlığı olarak, verilen tutuklanma kararını basın ve ifade özgürlüğüne açık müdahale olarak değerlendiriyoruz.” ifadeleri ile Bursa’dan güçlü bir çıkış geldi.

Genel Merkezin bildirisini İl Başkanı Halil İbrahim Aydın gazetemizle paylaştı. Aydın; ” Gazeteci Sedef Kabaş 21.0.1.2022 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşım sebebiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” gerekçesi ile önce gözaltına alınmış müteakiben de 22.01.2022 tarihinde çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanmıştır.

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu, hakaret suçunu düzenleyen genel hükümlerden ayrı olarak Türk Ceza Kanunu’nun 299maddesinde özel olarak düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu ile “Cumhurbaşkanlığı makamının değeri konusunda toplumun sahip olduğu duygu ve düşünceleri sarsan, Cumhurbaşkanlığı makamının şeref ve saygınlığına zarar veren fiil ve sıfatların isnat edilmesinin veya sövme fiillerinin cezalandırıldığı” ileri sürülmektedir.

Maddenin düzenleme biçiminden anlaşıldığı üzere, Cumhurbaşkanına hakaret suçu ile Cumhurbaşkanlığı makamının fonksiyonları, işlevi, yerine getirdiği görevi değil, hukuksal bir kavram olarak Cumhurbaşkanı’nın “şerefi” korunmak istenmektedir.

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu, uygulamada eleştiri niteliğindeki söz ve davranışların da hakaret olarak cezalandırılmasına neden olduğundan ceza hukukunun genel ilkelerine aykırı bir düzenlemedir.

Sayın Sedef Kabaş bir Çerkes Atasözü’nden alıntı yaparak bir paylaşımda bulunmuştur. Yaptığı sosyal medya paylaşımındamatufiyet unsuru da bulunmamaktadır.

Zafer Partisi olarak, söz konusu tutuklama kararını, birgüvenlik tedbiri değil, basın ve ifade özgürlüğüne açık bir müdahale olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ