Zirvede Haber

Aktaş Ne Yapmak İstiyor?

Aktaş Ne Yapmak İstiyor?

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin Kültürpark’ta bulunan lokalini ‘İkinci Derece SİT’ alanında olduğu gerekçesiyle yıkmak üzere harekete geçti. ÇGD’ye tebligatta bulunan belediye, 2 Aralık’ta biten kira sözleşmesinin yenilenmeyeceğini ve bu tarihe kadar lokalin tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kültürpark’ta bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)’nin idari ve sosyal tesislerini yıkmak için Bursa Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. 32 yıldır Kültürpark’ta bulunan ÇGD lokalinin 2. Derece Sit Alanı içerisinde kaldığı gerekçesiyle derneğe tebligat gönderen belediye, 2 Aralık’ta bitecek olan kira sözleşmesinin yenilenmeyeceğini ve bu tarihe kadar yapının boşaltılması gerektiğini bildirdi.

CGD tebligat

Aktaş, gazetecilere bedel mi ödetmek istiyor?

Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı tarafından gönderilen tebligatta, ÇGD Bursa Şube lokalinin bulunduğu alanın 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda ‘Kültür ve Rekreasyon Alanı’ olarak tanımlı, 2. Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalması sebebiyle yıkılacağı belirtiliyor. Oysaki BTVKBK’nın onayladığı 2. Derece Doğal Sit Alanı Kültürpark’ın tamamını kapsıyor. Bursa’da özgür ve çağdaş medyanın, örgütlü mücadelenin sembolü olan ÇGD lokali için geçerli olan Sit Alanı kararının, aynı alanda bulunan Büyükşehir Belediyesi’ne ait zabıta birimi, Lunapark, restoranlar, kafeler için uygulanmayacak olması ise bunun keyfi bir karar olarak yorumlanmasına neden oldu.

Tahliye kararının tam da ÇGD Bursa Şubesi’nin kuruluş yıldönümü olan 2 Aralık’ta uygulanacak olması ise akıllara “Alinur Aktaş, kentin özgür gazetecileriyle hesaplaşarak bedel mi ödetmek istiyor?” sorusunu getirdi.

BursaMuhalif.com/Haber Merkezi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ