POLİTİKA 

CHP Nilüfer’den Danıştay Kararına Tepki!

Sosyal Medyada Paylaş

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat yılmaz, Danıştay 10. Dairesi tarafından alınan kararla birlikte, devlet madalyalarından Atatürk kabartmasının çıkarılmasına tepki gösterdi.

Devlet madalyalarında Atatürk kararı...CHP Nilüfer'den tepki!
Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı’nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmıştı. Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve halen Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay’a dava açmıştı. Danıştay nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı karara itiraz etti temyize gitti.

İlk olarak Sözcü’de yer alan habere göre, Danıştay İdari Daireleri kurumu 2019’da 10. Daire’nin kararını tek oy farkla yerinde buldu. Şimdi ise yine başa dönüldü. Mahkeme kararıyla madalyalara konulan Atatürk kabartması, yine mahkeme kararıyla kaldırılmış oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, şu ifadeleri kullandı;

“ATATÜRK’E AİT HATIRALAR 82 MİLYONUN ŞEREF VE ONURUDUR”

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu iradesi Mustafa Kemal ATATÜRK’tür… Suni gündem oluşturma gayretiyle; siyasi gerilim yaratan yapılar bilmelidir ki; ATATÜRK bu ülkenin birleştirici gücü ve çimentosudur. O’nun üzerinden; kirli siyasi gerilim yaratma gayreti “boş iş” olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini alır… Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait nişan, madalya ve her türlü onursal unsurda; Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait hatıraların kullanılması 82 milyonun şeref ve onurudur…”

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares