EKONOMİ 

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı! Peki, bundan sonra ne olacak?

Sosyal Medyada Paylaş

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nakdi ücret desteğinin ve işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığını söyledi. Konuyla ilgili Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Bundan sonraki süreçte ne olur diye baktığımızda kısa çalışma ödeneği alan kişiler artık kısa çalışma ödeneği alamayacakları için ücretsiz izne yönlendirilebilirler, maaşlarında düşme söz konusu olur çünkü kısa çalışma ödeneği en az 1.580 lira, en fazla 4.380 lira arasındaydı. Bu ücret kişinin maaşına göre belirleniyordu. Bu durumda olan kişiler de artık ücretsiz izne yönlendirildiğinde bu rakamları alamayacaklar, sabit bir ücret alacaklar” dedi.

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN bursadbugun.com

17 Mart’ta sona erecek olan işten çıkarma yasağı, alınan yeni karara göre 2 ay daha uzatıldı.

Bu karara göre işten çıkarma yasağı 17 Mayıs 2021 tarihinde bitecek.

Ancak kişi ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettiyse bu yüzden işten çıkarılabilecek.

“MAAŞLARINDA DÜŞME SÖZ KONUSU OLUR”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “İşten çıkarma yasağı konusunda beklenti bu yöndeydi zaten. Sayın Cumhurbaşkanı’nın haziran ayına kadar uzatma yetkisi zaten var. Kısa çalışma ödeneği mart ayı itibariyle sonlandı. Nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı 17 Mayıs 2021’e kadar uzadı. Bundan sonraki süreçte ne olur diye baktığımızda kısa çalışma ödeneği alan kişiler artık kısa çalışma ödeneği alamayacakları için ücretsiz izne yönlendirilebilirler, maaşlarında düşme söz konusu olur çünkü kısa çalışma ödeneği en az 1.580 lira, en fazla 4.380 lira arasındaydı. Bu ücret kişinin maaşına göre belirleniyordu. Bu durumda olan kişiler de artık ücretsiz izne yönlendirildiğinde bu rakamları alamayacaklar, sabit bir ücret alacaklar. Bu ücret de 1.419 lira. Baktığımızda kısa çalışma ödeneği bitti, ücretsiz izin aylığı ve işten çıkarma yasağı 17 Mayıs’a kadar devam edecek. Kısa çalışma ödeneğinde olan kişiler de işveren tam kapasite çalışmaya başlamadıysa işten çıkarma yasağı devam ettiği için çalışanını kısa çalışma olarak değil, ücretsiz izin olarak bildirmek zorunda kalacak. Bu noktada çalışanların cebine girecek miktar biraz daha azalacak. 17 Mayıs’a kadar süreç bu şekilde devam edecek” ifadelerine yer verdi.

“17 MAYIS 2021 TARİHİNE KADAR İŞTEN ÇIKARMAK YASAK”

“Bence 17 Mayıs geldiğinde son defa haziran ayına kadar uzatıyoruz diyecekler” diyen Özgür Erdursun, ” Haziran ayı itibariyle de hem kısa çalışma ödeneği bittiği için ücretsiz izin aylığı da sonlanacak. İşsizlik konusunda şu anda büyük bir kaygı var. Bu durumla ilgili hükümet yetkilileri yeni süreçle ilgili neler yapacağını, yeni planlarını, programlarını düşünecekler. Haziran ayında yeni bir paket açıklamaları gerekir. Aksi halde işsizlik iyice artmaya devam eder çünkü biz hep işverenler işten çıkarma yasağını bekliyor diyoruz. İşten çıkarma yasağı sonlandıktan sonra işçisini çıkaracak o kadar çok firma var, işten çıkacak olan çok çalışan var. Bu kişilerinin durumunun ne olacağını önümüzdeki birkaç ay içinde göreceğiz. Dediğim gibi sadece belli şartlarda yani eğer iş yeri kapandıysa, çalışan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettiyse bu yüzden işten çıkarılabilecek. Bunun dışında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar işten çıkarmak yasak. Çalışanlar açısından işin püf noktası kısa çalışma ödeneği bittiği için ücretsiz izne çıktığında sonraki aylarda cebine daha az paranın girdiğini görecek. Bunun nedeni de sabit bir ücretin olmasıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares