EKONOMİ 

‘Esnaf intiharın eşiğinde’

Sosyal Medyada Paylaş

Bursa Cafe ve Restaurant İşletmeleri Derneği Başkanı, CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Şahin Sevinç, esnafa yapılacak olan kira ve gelir kaybı desteğini değerlendirdi. Açıklanan desteğin yetersiz olduğunu söyleyen Sevinç, “ Dükkanlar alev alev yanıyor. İntihar etmenin eşiğine gelen çok sayıda esnaf var” dedi.Hükümet, pandemiden en çok etkilenen esnafa kire ve gelir kaybı desteği için harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak, esnafın gelir kaybını telafi etmek için 1 milyon 239 bin 438 esnafa 3 ay süreyle bin TL destek ödemesi yapılacağını duyurdu.  Esnafa ayrıca kira desteği de açıklandı. Hükümet yine 3 ay süreyle işyeri kira olan esnafa büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacak.

Hibe desteğinden pandeminden en çok etkilenen, taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak.

Ancak açıklanan rakam bir çok esnafta hayal kırıklığı yaşattı. Bursa Cafe ve Restaurant İşletmeleri Derneği Başkanı, CHP Büyükşehir Meclis Üyesi Şahin Sevinç, açıklanan rakamları küçük esnafa yönelik can suyu olarak değerlendirdi.

Sevinç, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

“Bizimle alay ediyorlar. Bu doğru bir şey değil. bir kez daha gözden geçirilmeli. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan rakamlar küçük esnafa can suyu olabilir ama büyük esnafın büyük kaybı var. Her bir işletmenin bugün kapanması tarlaya kadar gidiyor. Domatesçiyi de, biberciyi de etkiliyor. Et alıyorsa, hayvanı besleyene kadar etkileniyor. Ben batınca tek başına batmıyorum ki. Kendimle beraber birçok üreticiyi götürüyorum.

BU ATEŞE BİR AN ÖNCE SU DÖKMEK GEREKİYOR

Bizim sektörde, 2020 yılında yatırım yapılmadı. 2021 Mayıs ayına kadar öngörebiliyor musunuz? Hayır. Yatırım en erken 2022’de başlayacak. Bu esnafı korumamız lazım. Bizim işimizde en az kira ödeyen 10 bin TL.  Çalışanlar zor durumda. Hani mutfakta yemek pişiyordu ya. Şu anda yemek pişmiyor.  Mutfak, dükkanı yaktı. Dükkanlar alev alev yanıyor.  Bu ateşe bir an önce su dökmek gerekiyor.

BESOB’A BAĞLI 25 BİN ESNAF KAPALI

Odalar da üyelerinden parayı alıyor ama esnaf için hiçbir şey yapmıyor. Bir tek demeçleri yok. BESOB bağlı 25 bin esnaf kapalı. 9 aydır kapalı olan çay ocağı ve kahveleri var. BESOB Başkanı Arif Tak, bu esnafın sorununa sahip çıkmıyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GÖZ BOYUYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi de aynı şekilde esnaf ile alay ediyor. Lokantalar, kafeler, restoranlar kapalı. ‘Su faturalarını öteleyeceğiz’ diyorlar. Biz kapalıyız, zaten elektrik, su kullanmıyoruz ki. Bu kararlar tamamen halkın gözünü boyamaya yönelik. Esnaf için ne yaptılar? İntihar etmenin eşiğine gelen çok sayıda esnaf var. Durum hiç de iyi değil.”

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares
hacklink al Türkçe Dublaj Filmler hack forum tiktok takipçi satın al