Zirvede Haber

2001’de Düğmeye Bastılar!

2001’de Düğmeye Bastılar!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyeliler Ülkelerine Dönecek Çalıştayı’nda konuştu. Akşener, konuşmasında çalıştayın sonuç bildirgesini de açıkladı. İYİ Parti, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde “Suriyeli Sığınmacıların Ülkelerine Dönüş” konulu bir çalıştay düzenledi.

Türkiye’ye yönelik göç planının 2001’de Avrupa’da yapıldığını ifade eden Akşener, “Benden istenen şuydu. Bir MHP’den bir de DSP’den iki milletvekili vardı. Küresel ısınma meselesi ile ilgili. Devrin Dışişleri Bakanı ve Müsteşarı benden buraya katılmamı istediler. Burada küresel ısınma adı altında göçün konuşulacağı, planın Avrupa Parlamentosu’nda görüşüleceğini ve bunun önüne geçilmesi gerektiği görevini verdiler bana ben de gittim. Gerçekten küresel ısınma adı altında kitlesel göçler konuşuldu. Türkiye bunları Batı’ya göndermesin orada tutsun sonra giderse evlerine geri göndersin. Orada bir soru sormuştum ‘Bunun maliyetini nasıl karşılayacaksınız?’ Kavga dövüş o zaman böyle bir tavsiyenin çıkmasını engelledik.

Sonra bir şey oldu. Esma Esad Hanım eşi ile birlikte Türkiye’yi ziyarete geldi. Cumhurbaşkanı Sayın Gül, Esma Esad Hanım ile birlikte bir öğle yemeği daveti verdi, ben de katıldı. AKP’li bir kaç kadın bakanları da vardı. Pek çok STK vardı. Orada bir STK başkanı ile AKP’li Bakan’ın beni bizzat gönderdiği ve engellememi istediği konuyla ilgili bir evrakın imzalandığını konuştular. Yani 2001 ve sonuç 2007” şeklinde konuştu.

“AÇIK KAPI POLİTİKASI”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyo-ekonomik ve kültürel komplikasyonları her geçen gün biraz daha ağırlaşan ve bir sorun haline gelen Suriyeliler meselesini, somut çözüm perspektifini ve planını ortaya koymak için düzenlenen çalıştayın sonunda değerlendirmelerle çıkarılan sonuç bildirgesini açıkladı.

Parti Genel Başkan Yardımcılarının ve Milletvekillerinin de hazır bulunduğu çalıştaya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal Çeviköz, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda partili katılım gösterdi.

Akşener’in açıkladığı sonuç bildirgesi şöyle:

“Çalıştayımızın en önemli çıktısı, partimizin “Geçici Koruma Altındaki Yabancıların Vatanlarına Geri Dönüş Planı ve Stratejisi”nin bir parçası olan “Geri Dönüş Planı” oldu.

3 aşamadan oluşan bu plan çerçevesinde, mevcut iktidarın atması gereken, ancak onlar atmadığı için İyi Parti iktidarında bizlerin bizzat atacağımız adımları ortaya koymuş olduk.

Planın ilk aşaması, kalıcı bir çözüm için gereken adımların atılabilmesi için ihtiyaç duyulacak hazırlık dönemini tanımlıyor;

Bu dönemde:

 1. “Açık Kapı Politikası” uygulamasına son verilecek.
 2. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere, vatandaşlık verilmeyeceği ilân edilecek.
 3. Suriye yönetimi ile aracısız resmi görüşmeler daha fazla gecikmeden başlatılacak.
 4. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin sahip olduğu ruhsatsız işyerleri kapatılacak, ruhsatlı olan ticari kuruluşlar ise denetlenecek.

Denetimlerde bulunacak kaçak mallara el konulacak, ayrıca bunların ülkemize girişlerinin önlenmesi için gerekli tedbirler hızlı bir biçimde alınacak.

 1. Haksız rekabeti önlemek için Geçici Koruma Altındaki Yabancı İşletmecileri kapsayacak bir geçici mükellefiyet kanunu çıkartılarak; çalışanlardan sigorta katkı payı alınıp, vergi kesintisi yapılacak.
 2. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin veri tabanında kayıtlı bulunan bilgilerinin doğruluğu teyit edilecek; varsa eksikliklerin giderilmesi için gerekli adımlar atılacak.

Güney illerimizden başlayarak tüm il, ilçe ve köylerde denetimler başlatılacak; böylece Türkiye’de bulunan kayıtsız Suriyelilerin tamamı tespit edilerek, sınır dışı edilecek.

 1. Bayram ziyareti, ticaret veya çeşitli nedenlerle ülkelerine giden Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşlerine, mevcut kanunlara uygun olarak izin verilmeyecek.
 2. Suç işleyen Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler, yasalarımızın öngördüğü cezaları çektikten sonra, yine yasalarımız uyarınca sınır dışı edilecek ve Türkiye’ye tekrar kabul edilmeyecek.

Hazırlık aşamasını tamamlanıp, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerle ilgili durumu kontrol altına aldıktan sonra, planın ikinci aşamasıyla eve dönüş sürecini başlatacağız.

 1. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, geri dönüş sürecine paydaş olabilecek Kamu Kurum ve Kuruluşları ile eş güdüm sağlanarak, “Geri Dönüş Strateji ve Eylem Planı” ivedilikle hazırlanacak.
 2. Şam hükümeti ile ortaklaşa kurulacak bir komisyon aracılığıyla, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Türkiye’ye göç etmeden önce yaşadıkları evlerine, köy, kasaba veya şehirlere geri dönmeleri için uygun şartlar oluşturulacak.
 3. Türk, Rus ve İran Dış İşleri Bakanlarının 31 Ekim 2019 tarihinde Cenevre’de yapmış oldukları üçlü açıklamada öngörüldüğü üzere, çatışmaların sona erdiği yerleşim yerlerinden Türkiye’ye gelen Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin vatanlarına geri dönmeleri için, Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 11. maddesi gereği bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkartılarak, süreç başlatılacak.
 4. Geçici Koruma Altındaki iki milyon Suriyeli için 53 milyar Euro büyüklüğünde bir yatırımla güvenli bölgede kurulması planlanan, 60 ilçe, 280 köy projesinden hemem vazgeçilecek, Suriye vatandaşları için yapılacak villaların faturasının, kendisi kirada oturan vergi mükellefi Türk vatandaşlarının omuzlarına bindirilmesine engel olunacak.
 5. Ülkemizde herhangi bir kaydı olmayan Suriyeliler için 3 aşamalı bir “Sınır dışı Prosedürü” hazırlanacak.
 6. Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin vatanlarına geri dönüş süreci ve bu süreçte kendilerinin atması gereken adımlar, kamu spotları ve çeşitli iletişim uygulamaları ile duyurularak sürecin pürüzsüz işlemesi sağlanacak.
 7. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 96. maddesi uyarınca Göç İdaresi Genel Müdürlüğü eşgüdümü altında belediyelerin de geri dönüş sürecinde aktif görev almaları sağlanacak.
 8. Belediyelerde yapılması beklenen geri dönüş başvuruları ile devamında başlayacak yolculuk işlemleri için yapılması gerekenlerin tarif edildiği bir süreç çalışması yapılacak, belediyelerde bu işler için görevlendirilecek personele gerekli eğitimlerin verilmesi Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

“TÜRK ESNAFI ALEYHİNE OLUŞAN HAKSIZ REKABETİN…”

Planın üçüncü ve son aşamasında ise Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin geri dönüş sürecinin kalıcı ve sürdürülebilir olabilmesi için atılacak tamamlayıcı nitelikteki adımlara odaklanacağız.

Bu aşamada;

 1. Geri dönüş süreci ile ilgilenecek bir Birim kurularak, doğrudan Belediyelere yapılacak başvuruların tek merkezden izlenebilmesi ve gerekebilecek önlemlerin doğru zamanda alınabilmesi amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile eşgüdüm sağlanacak.
 2. Belediyelere yapılacak geri dönüş başvuruları üzerine yolculuk işlemlerinin tarif edileceği bir süreç çalışması başlatılacak ve Belediyelerde bu amaçla ayrıca oluşturulacak birimlerdeki personele gerekli eğitimin verilmesi sağlanacak.
 3. Sürecin sağlıklı işletilebilmesi amacıyla Belediyelerce ilgili birimlere ihtiyaç duyulacak sayıda personel görevlendirmesi yapılacak.
 4. Belediyelerin yürüttüğü, ancak İçişleri Bakanlığı talimatı ile engellenen, Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin iş yerlerini denetleme çalışmaları yeniden başlatılıp, belediyeler arasında bu konudaki farklı uygulamalar giderilecek.

Böylece, ticari faaliyetlerde Türk esnafı aleyhine oluşan haksız rekabetin önüne geçilecek.

 1. Merkezî olarak hazırlanacak “Geri Dönüş Eylem Planında” belirlenecek önlemlerin eksiksiz uygulanması ve uygulamaların düzenli bir biçimde denetlenmesi sağlanacak.

İYİ Parti olarak herkesin kendi vatanında mutlu olduğuna inanıyoruz.

Bu gerçekten yola çıkarak, hem Geçici Koruma Altındaki Suriyeli misafirlerimizin mutluluğu, hem de vatandaşlarımıza mutlu, huzurlu ve müreffeh bir gelecek sunmak için Geri Dönüş Sürecinin acilen başlatılması gerekiyor.

Sizlere kısaca aktardığım, önümüzdeki süreçte daha da detaylandıracağımız “Geri Dönüş Planı” ile, İYİ Parti iktidarında bunu en doğru, sürdürülebilir ve kalıcı bir biçimde gerçekleştireceğiz.

Katkıları ile bu önemli çalışmaya destek olan tüm yol arkadaşlarıma ve çalıştay paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ