SİYASET 

Kadınlar Meydan’a İndi!

Sosyal Medyada Paylaş

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Bursa’da kadınlar meydana indi. CHP ve Gelecek Partisi Kadın Kolları üyeleri taleplerini dillendirmek için Kent Meydanı’nda buluştu.  CHP’li ve Gelecek Parti’li kadınlar 8 Mart Dünya Emekçiler Günü kapsamında Kent Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

İlk açıklamayı CHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş yaptı.

Okumuş tarafından yapılan açıklama şöyle;

“Sesimize ses olan değerli basın emekçileri,

Emeğin hakkını ve eşit günlerin mücadelesini veren tüm kız kardeşlerim,

Hepimizin Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!

Bugün bizler, yerkürenin bütün kadınları, dayanışma içinde haklarımızı haykıracağız. Bizim için 8 Mart, sadece eşit ve özgür bir geleceğin iradesi değil, aynı zamanda hak mücadelesi veren tüm kadınlara saygı duruşudur.

Kadınlar tarih boyunca tüm toplumsal mücadelelerin en ön saflarında yer aldı. Sahip olduğumuz her hakta, edindiğimiz her kazanımda o cesur kadınların payı vardır.

Bundan 164 yıl önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan 40 bin dokuma işçisi kadın, kendilerine dayatılan ayrımcılığı reddetti. Binlerce işçi kadın, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşit işe eşit ücret talebi ile grev yaptı. Fabrika kapıları üzerlerine kilitlendi. O sırada çıkan yangında, kapı önüne yığılan barikatları aşamayan kadınlardan 129’u yanarak hayatını kaybetti.

Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların öfkesini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. Yıllar sonra; 27 Ağustos 1910 tarihinde, Kopenhag’da 2. Enternasyonel’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’ndaki toplantıda, Clara Zetkin dokuma fabrikasında hayatını kaybeden kadınlar için 8 Mart’ın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi. Öneri oy birliği ile kabul edildi. O gün bugündür kadınlar, mücadelenin ve dayanışmanın örgütlü gücünü kutluyor. Her sokakta, her mahallede, her ilçede, her şehirde sesimiz daha gür çıkıyor.

Değerli basın emekçileri,

Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar.

Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.

İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!

İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.

Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.

Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız.

Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun…”

Gelecek Partisi Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Arife Tuğba Çetinkaya tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

“Daha kötüsü olamaz dedikçe her geçen gün daha kötü haberlerle uyanıyoruz.

Kursagımızda  kalan her gün gibi, emekçi kadınlarımızın gününü kutlayacağımız yerde boğazımızda düğümle zulme uğrayan kızkardeşlerimize hayatta kalma mücadelelerinde destek olmaya çalışıyoruz.  Hiç bir sonuç beklemeden, hiç bir umuda kapılmadan yaşamaya alışmamız bekleniyor. Ancak bu baskıcı, çözüme kavuşmayan, etkisiz ve hukuksuz zihniyet bitmek zorunda.

Büyük Hakan Bilge Kağan ın dediği gibi; “ bir ülkede kadın ve çocuklar eziyet görüyor ve öldürülüyorsa o ülkenin geleceği de ölüyor demektir. “ Bİz geleceğimizi yeniden birlikte inşa etmek, acılarımıza son vermek için buradayız. Kadınların korunmaya değil, korunmaya ihtiyaç duymayacakları güvenli bir geleceğe ihtiyacı olduğunun bilinci ile her daim omuz omuza, avuçlarımızda yeşerttiğimiz merhamet ve vefa ile bu zulmü kökünden sarsmak üzere el eleyiz.

Acılarımız da birbirine benziyor artık ama her birinin farklı bir izi var. Sadece isimlerin değiştiği ama vahşetin devam ettiği bu topraklarda yaşanan ekonomik, fiziksel, psikolojik şiddete sessiz kalmayacağız. Bu eziyetin faili olan zihniyete sesleniyoruz;

Kadınların sizi reddetme hakkı olduğunu öğreneceksiniz.

Her istediğinize, her istediğinizde sahip olamayacağınızı öğreneceksiniz.

Kadınların size ait olmadığını öğreneceksiniz.

Her kadının istediği gibi yaşama hakkı oldugunu öğreneceksiniz.

Zorla ya da isteyerek insan olmayı öğ re ne cek siniz.

Ve siz kız kardeşlerim;

Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin iz bırakın. İçinizdeki ve gelecekteki gücünüzü keşfedin.

Kadınlar gününüz kutlu olsun.”

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares