BURSA 

Yeniden ‘uydu kent!’

Sosyal Medyada Paylaş

Bursa’da daha önce de dile getirilen ‘uydu kent’ projesi ile ilgili adım Nilüfer Belediyesi’nden geldi. Nilüfer, daha önce 5 kez reddedilen ‘Batı Geliştirme Projesi Uygulama İmar Planı’nı ilçe meclisinde kabul ederek Büyükşehir’e gönderdi.

Bursa’da daha önce de dile getirilen ‘uydu kent’ projesi ile ilgili adım Nilüfer Belediyesi’nden geldi. Nilüfer, daha önce 5 kez reddedilen ‘Batı Geliştirme Projesi Uygulama İmar Planı’nı ilçe meclisinde kabul ederek Büyükşehir’e gönderdi.

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, konuyla ilgili son gelişmeleri köşesine taşıdı.

Özdal, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Ekokent, namı diğer Dubai projesi, Nilüfer Batı Gelişme Projesi Uygulama İmar Planı, Nilüfer Belediye Meclisi’nde 6. kez kabul edilerek Büyükşehir Meclisi’ne gönderildi.

Bu da, kamuoyunda tartışmalara yol açan planın, daha önce 5 kez Büyükşehir Belediye Meclis’nde reddedildiği anlamına geliyor.

Eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in ısrarla istediği ve 5 kez reddedilen bir plan, neden yeniden ilçe belediyesinden geçip Büyükşehir Meclisi’ne havale edildi?

Çünkü proje bu kez Büyükşehir Meclisi’nden vize alabilir.

Hatırlayın, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, göreve geldiği ilk günlerde ‘uydu kentler’ inşa edileceğini açıklamıştı.

Konu, Başkan Aktaş’ın, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’i ziyaretinde gündeme geldi.

Aktaş, projeye olumlu yaklaşacağını söyledikten sonra  Büyükşehir ve Nilüfer Belediyesi İmar Komisyonu’nda çalışma yapıldı.

Ve planın son hali önceki gün Nilüfer Belediye Meclisi’nden geçti.

Yani Aktaş’ın söz ettiği o uydu kentlerden biri de Kayapa, Hasanağa, Görükle sınırları içinde kalan ve tam 80 bin kişinin yaşayacağı 600 hektar üzerinde inşa edilecek dev proje olabilir.

Ancak…

Nilüfer Belediye Meclisi’ndeki oylamada ilginç bir sonuç çıktı.

Plana, AK Partili ve MHP’li üyeler çekimser oy kullandılar.

Böylece plan, oyçokluğuyla kabul edildi.

İlginç olan şu:

İktidar partisinin bu kez ‘tamam’ dediği projeye, ittifak ortağıyla birlikte çekimser kalması.

Dün Aktaş ile görüşüp, bu izaha muhtaç durumu sordum.

İki nedenle çekimser oy kullandıklarını söyledi:

-Farklı rant hesaplarını göz önünde bulunduruyoruz.

-Planlar kâğıt üzerinde farklı, uygulaması farklı olabiliyor. Neticede o projenin altyapı dahil tüm yükünü Büyükşehir Belediyesi sırtlayacak.

Öyle anlaşılıyor ki Ekokent, Büyükşehir Meclisi’nde sıkı bir şekilde tartışılacak ve belki de revizyona uğratıldıktan sonra hayata geçecek.”

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares
hacklink al Türkçe Dublaj Filmler hack forum tiktok takipçi satın al