BURSA 

Hani filtre devredeydi? Orhaneli Termik zehir saçıyor

Sosyal Medyada Paylaş

Bursa’nın kanayan yaralarından biri olan Orhaneli Termik Santrali bir kez daha gündemde. Santralde filtre kullanımı 17 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan Torba Yasa ile 3 yıl ötelenirken, 2020 yılı başında Orhaneli Termik Santralindeki filtrenin devreye alındığı açıklandı. Ancak bölgeden yansıyan son görüntüler santralin zehir saçmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Bursa’da 1992 yılında elektrik üretmeye başlayan ve 2015 yılında özelleştirilen Orhaneli Termik Santrali, özelleştirme sonrasında baca gazı filtrelerini çalıştırmaması nedeniyle havayı gözle görünür bir biçimde kirletti.

Özelleştirmeyle sağlanan filtre kullanmama ayrıcalığı 2019 ortalarında çıkarılan yasayla 3 yıl uzatıldı. Bu durum Bursa’da büyük tepkiye yol açsa da yasa yürürlüğe girdi.

Buna karşın 2020 yılı başında Orhaneli Termik Santrali’nin filtreyi devreye aldığı açıklandı.

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Alyurt, 2 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Orhaneli Termik Santral’inde filtre sürekli vardı. 1 aydır ise devamlı çalıştırılmaya başlandı. Kullanılan filtre neredeyse yüzde 99 oranında filtreleme sağlıyor” dedi.

Çelikler Holding bünyesindeki Orhaneli Termik Santrali’nin Genel Müdürü Ahmet Çelik ise “Son sistem bir filtre kullanıyoruz. Santralin çevresinde gül bahçesi var. Filtresiz çalıştırıyor olsak, bu güllerin burada yetişme ihtimali yok. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetleniyoruz ve değerler normal düzeyde. Çevre dostu bir santral olduğumuzu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Açıklamalara rağmen santralden çıkan kara dumanlar bölge sakinlerini endişelendirmeye devam ediyor.

Orhaneli Gündem sayfasından İsmail Kaya’nın paylaştığı fotoğraflar endişeleri artırırken, konuyu bugünkü köşesine taşıyan Olay gazetesi Yazarı İhsan Aydın da “Hani filtresiz çalışmayacaktı?” diye sordu.

Aydın’ın görüşleri şöyle:

“Burası Orhaneli Termik Santrali.

İyi ki, yargı Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin kent merkezine kurmayı planladığı termik santrali projesini durdurmuş.

Olay’ın bunda büyük çabası oldu.

Yoksa, o da tıpkı Orhaneli’de olduğu gibi Bursa’nın, Bursalıların üstüne işte böyle kabus gibi çökerdi.

Fotoğrafları Orhaneli Gündem sayfasından dostumuz İsmail Kaya paylaştı.

Gerçekten iç ürperten kareler.

Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve en önemlisi de acaba Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu durumdan haberdar mıdırlar?

Nerede o bakanlığa anlık bildirim gönderen teknoloji verileri?

Yöre halkını zehirleyen bu bacaya kim müdahale edecek?

Yoksa, işletici şirketin kazanç hırsı, bölge insanının sağlığından daha mı önemli?

Bu fotoğrafları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görse acaba bürokratların hali nice olur?

Doğrusu yanıt bekleyen sorular bunlar.”

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares