EKONOMİ 

MATLI DA HIZLI TREN İÇİN DEVREDE

Sosyal Medyada Paylaş

Bursa’nın demiryoluna kavuşması için 1997’den buyana kamuoyu oluşturma çabası içinde bulunan geçmiş dönem milletvekili Kemal Demirel, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’yı ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi 22-23’ncü Dönem Bursa Milletvekili ve Demiryolu Sevdalıları Derneği Başkanı Kemal Demirel yönetim kuruluyla birlikte Bursa Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı’yı ziyaret etti.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kentlerinden biri olan ve aynı zamanda Bursa’nın ulusal demiryolu ağına bağlanmasının kent açısından “olmazsa olmaz” taşıdığına dikkat çekilen ziyarette, projenin bir an önce tamamlanması için girişimleri sürdürmenin yararı konuşuldu.

“TREN, BURSA’NIN OLMAZSA OLMAZI”

Demiryolu Sevdalıları Derneği Başkanı Kemal Demirel Bursa’nın demiryolu ulaşımına kavuşmasının sürekli geciktiğini ve proje için yeterli kaynak ayrılmadığını belirterek, “Bursa lobisinin, siyasi ayrım gözetmeksizin tüm Bursa dinamiklerinin harekete geçmesinin ve Bursa’ya tren istiyoruz demesinin tam zamanı. Aldığım bilgilere göre bu işin uzmanları, yeterli ödenek verildiği takdirde, 2020 sonuna kadar Bursa’ya trenin gelebileceğini belirtiyorlar. 2016’te bitecek, 2019’da bitecek derken, bugünlere kadar geldik. Şimdi sadece 1 yıllık sıkı bir çalışmaya ve bu işler için ödeneğe ihtiyaç var” dedi.

Demirel, Bursa’nın tren özlemini her platformda dile getirdiğinin de altını çizerek, “Siyasi bir çalışma yürütmüyoruz. Her görüşten insan, Bursa’nın demiryoluna kavuşmasının bu kente sağlayacağı artılar konusunda hemfikir. Siyasi iradenin bu talepleri göz önüne almasını talep ediyoruz. Bu çerçevede  Bursa Ticaret Borsası Başkanımızı da ziyaret ettik. Kendisi aynı zamanda TOBB Yönetim Kurulu Üyesi” şeklinde konuştu.

“HIZLI TREN PROJESİ BURSA İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı da, Kemal Demirel’in uzun yıllardır sürdürdüğü hızlı tren mücadelesini ilgiyle takip ettiklerini belirttiği ziyarette, Bursa’ya demiryolu ulaşımının gerçekten de çok önemli olduğu söyledi. Matlı, başta TOBB olmak üzere Ankara’daki çeşitli platformlarda Bursa demiryolu projesinin öncelikli tamamlanması talebini gündeme taşımak için çaba harcayacaklarını kaydederek, bu konuda kapsamlı bir bilgi notu oluşturulmasının, projenin bugününün anlaşılması, geleceğine yön verilmesi için de önemli olduğunu ifade etti.

Demiryolu Sevdalıları Derneği Başkanı Kemal Demirel, Bursa’ya tren çalışmalarına verdiği destek ve gösterdiği hassasiyetten dolayı Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ’ya teşekkür etti.

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares