TÜRKİYE 

AK Parti İstanbul’u Kazanmıştır!

Sosyal Medyada Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul seçimlerini AK Parti kazandı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İBB Başkanı İmamoğlu arasında başlayan Kanal İstanbul tartışmaları devam ediyor. “İBB Belediye Başkanlığını nasıl olduysa aldılar ama İstanbul seçimlerini AK Parti kazandı” diyen Erdoğan, “Şimdi çıkmış kanal gereksiz diyor. Bunun kararını vermek sana düşmez” ifadelerini kullandı. Erdoğan, Meclis açıldığında ilk iş olarak Libya’ya asker gönderme tezkeresini sunacaklarını belirterek
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.
 
Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:
 
*Yeni bir sığınmacı dalgasına tahammülümüz olmadığını Avrupa’ya söyledik. İdlib’de sükunet sağlanmalıdır.
 
*Suriye içinde terörden arındırdığımız toplam alanı 8 bin 200 kilometrekareye çıkardık.
 
*İdlib’de rejimin saldırıları, kalıcı ateşkesi mümkün kılmıyor. Bu saldırılardan kaçan yüz bine yakın kişi sınırımıza doğru harekete geçti.
 
*Ana muhalefetin bu tavrı Yunan medyasına bolca malzeme verdi.
 
*Türkiye’de her şeyin yerli ve millisini yaptık sadece ana muhalefet konusunda bunu başaramadık. İnşallah milletimizle birlikte bunu da başaracağız.
 
*Türkyie’nin tabii bir medeniyet ve tarih havzası bulunuyor. Akdeniz ve Kuzey Afrika en önemli parçalarından biridir.
 
*Dolayısıyla Libya’daki her gelişme bizi çok yakından ilgilendiriyor.
 
 
LİBYA TEZKERESİ MECLİS’E GELECEK
 
*Soruyorlar asker gönderecek misiniz? Biz davet edildiğimiz yere gideriz. Ama davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda böyle bir davet olduğuna göre icabet ederiz.
 
*Türkiye ve libya tarafında onay süreçleri tamamlanan mutabakat yürürlüğe girmiştir. Hazırlanan deniz yetki alanlarıyla ilgili haritamızı BM nezdinde kayda geçirdik.
 
*Amacımız Akdeniz’de kimsenin hakkını hukukunu gasp etmek değil. Hakkımızın gasp edilmesine engel olmaktır.
 
*Çünkü bu adımı atmamış olsaydık Akdeniz’de Türkiye’yi kendi kara sahillerine hapsedecek bir oyun tezgahlanıyordu. Bu oyunlara seyirci kalamazdık. Attığımız adım hukuka uygundur.
 
*Meclis açılır açılmaz ilk iş asker gönderme tezkeresini Meclisimize sunacağız. Meclis’ten bu tezkereyi geçirip davete icabet edeceğiz.
 
*Biz ülkenin meşru hikümetinin yanında davete icabet ediyoruz. Çeşitli Avrupa ve Arap ülkelerince desteklenen darbeci generale karşı mücadele yürüten Trablus yönetimine her türlü desteği vereceğiz.
 
KANAL İSTANBUL PROJESİ
 
*Kanal İstanbul’un başbakanlığımdan öncesine dayanan bir geçmişi vardır.
 
*Biz bu projeyi seçim kampanyasında milletin huzuruna sunduk ve onay aldık. Kanalın uzunluğu 45 km, taban genişliği 275 metre, derinliği 21 metreye yakın olacaktır.
 
*Bünyesindeki iki limanı bir yat limanı, 7 köprüsü, 2 demiryolu ve 2 hafif raylı geçişi ile Kanal İstanbul dünya çapında bir eser olacaktır.
 
*Yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam edeceği bu yapını güzergâhı da belirlenmiştir. ÇED raporu tamamlandı ve askıya çıktı.
 
*AYM çevrenin başvurusunu reddetmiştir. Bu projenin kararı verilmiş, süreci başlatılmış ve belirli bir aşamaya da gelinmiştir. Hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir.
 
*İnşallah bununla ilgili de ihaleye çıkılacaktır. Bu büyük projeyi devletimize ve milletimize herhangi bir yük getirmeden, yap-işlet-devret modeliyle, oldu ki bulamadık milli bütçeden bunu yapmak sureyitle hayata geçireceğiz.
 
*İBB Belediye Başkanlığını nasıl olduysa aldılar ama İstanbul seçimlerini AK Parti kazandı. Şimdi çıkmış kanal gereksiz diyor. Bunun kararını vermek sana düşmez, bu karar bize ve İBB Meclisi’ne aittir.
 
*Adımlarımızı attık, atıyoruz. Yola kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Bu işi inşallah yapacağız.
 
Kurumların görevi, devletin adlığı karara uygun şekilde kendi sorumluluk alanlarında üzerlerine düşeni yapmaktır. Görevini ihmal eden hesabını millete ve hukuka muhakkak verecektir.
Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares