BURSA 

Gücün Yetiyorsa Gel Sustur!

Sosyal Medyada Paylaş

“CHP’nin susacağını
zannedenler, yanılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir bir dizi temas için geldiği Bursa’da CHP İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti. CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, Bursa Milletvekilleri Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Yüksel Özkan ile İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula ve İl Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyaret sonrası basın toplantısı düzenleyen Emir, Türkiye’nin gündemindeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKKUŞ: “CHP FETHEDİLEMEMİŞ BİR KALE”

CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş basın toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi’nin fethedilememiş kalelerden birisi olduğunu belirterek, “Adalet ve Kalkınma Partisi polisi, adalet mekanizması, silahlı kuvvetleri yani devlet mekanizmasını ele geçirdi ama ele geçiremediği tek kurum Cumhuriyet Halk Partisidir. Bu son yapılan komplolarla CHP’yi de ele geçirmek istediler ama bunu başaramayacaklar. Başarmamalarıyla ilgili de sayın Genel Başkanımız, yöneticiler, sizler, bizler, bu süreci doğru yönettiğimizi düşünüyorum” dedi.

SARIBAL: “İKTİDAR SUNİ GÜNDEM YARATIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal da, Türkiye’nin tarım başta olmak üzere çok fazla sorunla boğuştuğunu belirterek şunları söyledi:

“Siyasal iktidar, aslında tek kişi tek adam ve AKP ile birlikte, ülkenin bütün sorunlarını kapatmak, onları konuşmamak için her gün yeni bir gündem yaratıyor. İşsizliğin yüzde 30’lara vardığı, 8.5 milyon işsizin olduğu, EYT’lilerin gerçekten açlığa mahkum edildiği, hala FETÖ darbe girişiminden sonra laik, demokrat, solcu kamu görevlilerin ne yazık ki medeni ölüme terk edildiği bir dönem yaşıyoruz bu ülkede. İktidar açlığı, sefaleti, yoksulluğu konuşmak yerine her gün yeni bir gündem yaratarak ve havuz medyasıyla beraber bu gündemi topluma gerçekmiş gibi ısrarla algı yönetme biçimiyle dayatmaya çalışıyor. Bu iktidar çoktan bitti, hem yerelde, hem genelde bitti.”

Yılbaşı yaklaşırken bütçe görüşmelerinin yapıldığını kaydeden Sarıbal, “Saraya bütçe var ama EYT’liye bütçe yok, öğretmene bütçe yok, fakire bütçe yok, yoksula bütçe yok, küçük esnafa bütçe yok ama Saray ve etrafına bütçe var. Bu iktidar ülkeyi yönetme iradesini çoktan kaybetti. Ama zorbalıkla, baskıyla, toplum üzerinde baskı kurarak götürmeye çalışıyor” şeklinde konuştu.

MURAT EMİR: ŞEHİR HASTANELERİ PROJESİ ÇÖKTÜ

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir de konuşmasında Bursa Şehir Hastanesi’nin Bursa’ya ne kadar uzakta olduğunu Ankara’dan bile duyduklarını belirterek, “Biraz önce sordum Yüksel Özkan Milletvekilimize, taksiyle Şehir Hastanesi’ne gidip gelmek 150 liraya mal oluyormuş. Şehir hastanelerinin çılgınlık olduğunu, yandaşa para kazandırmaktan başka bir işe yaramayacağını, kamu sağlığı anlayışının yerle bir edildiğini söyledik ama dinletemedik. En son bütçe görüşmelerinde itiraf ettiler ki, bu şehir hastaneleri projesi çökmüş durumda. Çünkü 1 liraya yapabileceği bir hastaneyi 7 liraya yapıyor, 25 yıllık geleceğimizi ipotek altına alıyor” dedi. Şehirlerin merkezlerinde Sağlık Bakanı’nın yönetim kurulu başkanı olduğu Medipol gibi veya ona benzer hastanelerin yoğunlaşmaya başladığının da altını çizen Emir, “Buradan da asıl amacın da şehir içerisine kurulacak bu yeni özel hastanelere kaynak aktarmak olduğunu anlıyoruz”şeklinde konuştu.

Adaleti, iç barışı, demokrasisi, sanayisi çökmüş bir durumda artık ne yapacağını şaşıran iktidarın CHP’yi tartıştırmaktan başka yapacak bir şeyi kalmadığını ifade eden Emir, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Kendi yolsuzlukları, kendi haksızlıkları ortaya çıktıkça CHP’ye saldırma derdinde. Genel Başkanımız ısrarla Tank Palet Fabrikasının Katar’a peşkeş çekilmesini gündeme getiriyor. Bu hafta da ‘sen misin bunu gündeme getiren’ diyerek sayın Genel Başkan hakkında tazminat davası açtılar. Ama bilsinler ki ne Sayın Genel Başkanımız ne de hiçbirimi korkutma şansları yok. Biz ülkemizin gerçeklerini, ulaşabildiğimiz her yerde, sesimiz çıktığı kadar, yüreğimiz yettiği kadar ifade etmeye, haykırmaya devam edeceğiz. Bunu hep beraber yapacağız. Bu, bizim tarihsel görevimizdir. Bu bizim Mustafa Kemal’den, Kuvay-i Milliye’den getirdiğimiz tarihsel görevimizdir. Bunu tazminat davalarıyla durdurabileceklerini zannetmesinler.

15 Temmuz’dan sonra başlatılan yardım kampanyasında 309 milyon lira toplandığını ve paraların aradan geçen süreye rağmen hak sahiplerine dağıtılmadığını hatırlatan Emir, sözlerine şöyle devam etti.

“Biz o zaman bu parayı ne yapacaklarını sorduk. Bize, bir vakıf kuracaklarını ve hak sahiplerine dağıtacaklarını söylediler. Niyet bu olsaydı vakfa hiç gerek yoktu. Şehit yakınları ve gazileri belliydi para böylelikle dağıtılırdı. Vakfı bir türlü kurmadılar. Vakfın kurulması 13 Temmuz 2019. Vakfın yönetim kurulu belli değil, parasının nerede olduğu belli değil. Vakfın adresi belli değil. Göstermelik bir adres var gittik baktık hiçbir şey yok. 309 milyon liralık bir değer. Vatandaşımız o günkü dayanışma duygusuyla vermiş ve bunu 15 Temmuz şehit ve gazi yakınlarına verin demiş. Siz bu parayı ne yaptınız?CHP Genel Başkanı bu soruyu sormayacaksa neyi soracak? Bundan daha önemli ne olabilir? Aylardır soruyoruz cevap yok. Bütçe görüşmelerinde sayın Bakana bizzat sorduk. Adres sahte dedik, adres gerçek dedi. Para nerede dedik, Hazine’de dedi. Hazine’nin hesabında durduğu yer aslında Hazine’nin de alıp kullanabileceği bir hesap. Biz diyoruz ki. Bu parayı siz kullandınız. Eğer bunu yapmadıysanız işiniz çok kolay. Bir tuşa basarsınız o hesabın durduğunu bize gösterirsiniz. Bunu yapmadığınız sürece biz bu paraları yediğinizi, bitirdiğinizi düşünmemiz aklın gereğidir.”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, iktidarın CHP’nin tüm bunları unutacağını, dile getirmeyeceğini sandığını vurgulayarak, “Bilsinler ki Tank Palet Fabrikası konusunda da 15 Temmuz şehit ve gazilere verilen ancak harcanan paraları da, bitirilen tarım konusunda da, bitirilen sanayi konusunda da, havuza peşkeş çekilen ihaleler konusunda da bütün alanlarda sesimizi duyurmaya devam edeceğiz” dedi.

Diğer Haberler

Yorum Yaz

shares